Kijev elveti a kisebbségek nagyobb önállóságát
Ukrajnában 1992-ben fogadták el a kisebbségekről szóló jogszabályt, ami akkoriban nagyon progresszívnek számított. A kisebbségi parlamenti képviselők mára úgy látták, hogy az idő túllépett a 13 éves dokumentumon, mely visszafogja a kisebbségekre vonatkozó modern elvek bevezetését. Gajdos István és még néhány képviselő hároméves munkával elkészítette az új jogszabálytervezetet. A dokumentumot számos illetékes intézet szakvéleményezte pozitívan, és kedvezőn nyilatkoztak róla az Európa Tanács szakértői is.
A képviselőket, így az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség elnökét ezért érte váratlanul, hogy a kormány alapvető kifogásokat emelt a dokumentummal szemben. Mikola Tomenko miniszterelnök-helyettes levelében úgy véli, a tervezetből törölni kellene azt a tételt, mely szerint a kisebbségek szabadon kaphatnak pénzügyi támogatást a határon túlról. A magyarok esetében ez megkérdőjelezné az IKA és az Új Kézfogás Közalapítvány által nyújtott támogatások törvényességét, de gátat vetne a kedvezménytörvény ukrajnai végrehajtásának is. Nem ért egyet Tomenko azzal sem, hogy a tömbben élő kisebbségiek szabadon használhassák anyanyelvüket. A miniszterelnök-helyettes az ukránt is kötelezővé szeretné tenni. A gyakorlatban ez azt jelentené, hogy egy magyar embernek, amikor felkeresi a közhivatalt, az ott ülő amúgy ugyancsak magyarnak először ukránul kellene elmondania ügyét-baját, és csak aztán tehetné meg mindezt anyanyelvén.
A kormány ellenzi a törvényben található utalást a nemzeti-kulturális autonómia későbbi esetleges kialakítására. Támadja Tomenko a tervezet számos, a kisebbségek számára nagyobb teret, önállóságot biztosító tételét, amely érinti a választásokat, a tanácsadó testületek felállítását, a települések elnevezéseinek nemzetiségi nyelven történő feltüntetését.
Lapunknak nyilatkozva Gajdos István elmondta: az ukrán kormány által emelt kifogások szöges ellentétben állnak az Európa Tanács Ukrajna által is ratifikált kisebbségvédelmi keretegyezményével, illetve a kisebbségi és regionális nyelvek Kijev által is jóváhagyott európai chartájának ajánlásaival. Mikola Tomenko álláspontja az UMDSZ elnökének megítélése szerint visszalépést jelent még a jelenleg működő, ám elavult jogszabályhoz képest is.