A kormányzatnak 249,5 millió forintjába került, hogy az érettségi tételek ellopását és nyilvánosságra hozatalát követően új tételsorokat gyártsanak, és azokat eljuttassák az iskolákhoz.
Az érettségi-botrány 250 millióba került
"Összesen 315 ezer 991 tételsort kellett előállítani és kiszállítani az iskolákba. A tételek 9 millió 289 ezer oldalt tettek ki" - közölte Batiz András kormányszóvivő. Emlékeztetett arra, hogy a május 9-ével kezdődő héten 116 ezer érettségiző helyzete vált válságossá, amikor kiderült: valaki, vagy valakik több érettségi tételt elloptak, és a nyilvánosság elé tártak.
Batiz András kitért arra, hogy a mintegy 250 millió forintos kormányzati pluszköltségből 124,2 millió érintette a belügyi tárcát, 125,3 millió pedig az Oktatási Minisztériumot. Május 29-ig csaknem nyolcezer dobozt kellett ezeregyszáz középiskolába eljuttatni, gondoskodni kellett az érettségi tételek őrzéséről. A BM közigazgatási hivatalainak szervezési és túlmunka-költségei 11,7 millió forintot tettek ki, a megyei közigazgatási hivatalok 86,2 millió forintot költöttek, a rendőrség biztosítása és szállítási költsége 26,3 millió forint volt.
Az OM-et terhelő többletköltségek közül a nyomdai munkák 17 millió forintba kerültek, a tételsorok készítése és fordítása csaknem 27 millióba, túlórára, gépkocsiköltségre és iskolai szervezési feladatokra pedig több mint 62 millió forint ment el.
"Nyilvánvaló, hogy ezt a kárt senki sem fogja megtéríteni, ugyanakkor mindannyiunk érdeke, hogy a tettesek előkerüljenek és megkapják méltó büntetésüket" - fogalmazott Batiz András. Hozzáfűzte: a Legfőbb Ügyészség szerdai állásfoglalásától függetlenül a nyomozás tovább folyik a Nemzeti Nyomozó Irodán, amely a közeljövőben jelezni fogja, mely tényállások alapján végzi munkáját. Kérdésre válaszolva Batiz András nem zárta ki, hogy a kormány a jövőben polgári peres eljárást fog kezdeményezni a tettesekkel szemben.
Halász János, a Fidesz országgyűlési frakciószóvivője a kormányszóvivő bejelentésére úgy reagált az MTI-nek: közel negyedmilliárd forint többletköltségbe került az oktatási minisztérium "felelőtlensége".
A minisztérium felelőtlensége száztízezer érettségizőnek és családjának jelentett bizonytalanságot, és a magyar adófizetőknek jelent közel 250 millió forint pluszköltséget - tette hozzá.
(MTI)