Holland "nee" a francia "non" után
Nee! Azaz: nem. Hollandiában az este kilencórai urnazárás után szinte azonnal megjelent a végeredmény, hiszen az elektronikusan leadott voksokat számítógépek rögzítették. E szerint a szavazók 63:37 arányban nemet mondtak az unió alkotmányos szerződésére; a részvételi arány több mint 50 százalékos volt. A holland közélet két vezető pártja, a kereszténydemokrata és a Munkapárt előzőleg azt mondta, akkor tartja tiszteletben - a franciával ellentétben nem ügydöntő, csak véleménynyilvánító - népszavazás eredményét, ha a részvétel eléri a harminc százalékot. A kialakult helyzetben a hágai parlament nem ratifikálhatja majd az alkotmányt.
Lapzártakor még sem Hágában, sem Brüsszelben nem reagáltak a vezetők arra, hogy a vasárnapi, franciaországi "nem" után az unió elődjét alapító hatos immár második tagja utasítja el az EU-alkotmányt. Uniós politikusok előzőleg arról beszéltek, hogy a ratifikációs folyamatnak tovább kell haladnia. Brüsszeli megfigyelők viszont arra számítanak, hogy egyes tagállamok lefújják vagy halasztják a náluk tervezett népszavazást. Immár gyakorlatilag kizárható az alkotmány újratárgyalása, esetleg átszabása. A dokumentum minden bizonnyal a "fagyasztóba" kerül.
A mostani eredménnyel Jacques Chirac francia elnök mellett a hazájában igen népszerűtlen holland kormányfő, Jan Peter Balkenende lépett elő a két hét múlva esedékes EU-csúcs főszereplőjévé - az állam- és kormányfők ezen dönthetnek a továbbiakról. Elemzők szerint a holland "nem" tábort is jelentősen motiválta a kormány általánosan gyengének tartott tevékenysége; csakúgy, mint Franciaországban.
Hágában ugyanakkor nem lehet kormányfőváltással számolni. Ennek oka, hogy a holland alsóház 150 képviselőjéből csak 22 szavazna az EU-alkotmány ellen: az ellentét nem a politika főszereplői, hanem az elit és a választók között feszül. A kormány nem is akart volna népszavazást - most első ízben rendeztek a királyságban országos referendumot -, a törvényhozás kezdeményezte azt. Megfigyelők a pártok közös felelősségének tekintik a kudarcot: a VVD liberális kormánypárt, illetve az ellenzéki szocdem PvDA szavazótáborának több mint a fele a pártálláspont ellen kívánt szavazni a felmérések szerint.
A holland "nee" kétségkívül rontja a politikai légkört a további ratifikáláshoz. A következő népszavazás július 10-én a luxemburgi lesz, márpedig a legfrissebb felmérések szerint az eddig igencsak EU-barát nagyhercegségben az elmúlt egy hónapban 13 százalékponttal (59 százalékról 46-ra) csökkent az "igen" tábor aránya. Jean-Claude Juncker, a tíz éve kormányon lévő, egyébként igen népszerű keresztényszocialista miniszterelnök kilátásba helyezte lemondását a szerződés elvetése esetére. Kilépne a kormányból a Szocialista Munkáspárt is. Csak marginális pártocskák kampányolnak a "nem" oldalon.