A pesti víz csak a tévében kemény
A TV 2 reggeli műsorában az hangzott el, hogy "Budapesten a víz 12-19 német keménységi fokos, tehát meglehetősen kemény. A kemény víz elősegíti a vízkőképződést, az egészségre azonban nincs hatással." A vízkeménység-jelentést a Calgon támogatta.
Péterffy Gábor szerint a vízhálózat több mint 300 pontjáról származó 12500 vízminta alapján megállapítható, hogy a Fővárosi Vízművek által szolgáltatott ivóvíz átlagos keménysége nem tartozik a nagyon kemény, illetve kemény kategóriákba - átlagosan 14,4 német keménységi fokú. A magyar jogszabályok az EU előírásokkal összhangban 5-35 német keménységi fok között fogadják el a vízkeménység értékeit. A fővárosi ivóvíz tehát az elfogadott vízkeménységi skála közepén helyezkedik el.
Bence Domonkos, a Calgont forgalmazó Reckitt Benckiser Kft. kategória- felelőse szerint ők a tévében közölt értéket (12-19 német keménységi fok) a Fővárosi Vízművek honlapjáról vették. A hozzá fűzött "meglehetősen kemény" jelzőt az 1984-ben kiadott "Römpp Vegyészeti Lexikonja" című szakkönyvben találták az ilyen keménységi fokú vizek minősítéseként.
A vízkeménységet a vízben oldott kalcium- és magnézium(sók) mennyisége határozza meg - tájékoztatta lapunkat László Ferenc, a Vízgazdálkodási Tudományos Kutató Rt. (VITUKI) igazgatója. Egyszerű kémiai elemzéssel megállapítható, hogy mennyi a vízben a kalcium és a magnézium mennyisége. Ezt fontos tudni, hiszen minél keményebb a víz, azaz minél több benne a só, annál több mosószerre van szükség. A szakember szerint sem a túl lágy, sem a túl kemény víz nem hasznos, a budapesti érték azonban optimálisnak tekinthető. Megtudtuk: a legkeményebb víz a karsztos vidékeken fordul elő, míg a leglágyabb a vulkanikus területeken, illetve azokon a helyeken, ahol szinte közvetlenül csapadékvizet használnak. A csapadékvíz ugyanis nagyon lágy.
Megkérdeztük a Gazdasági Versenyhivatal vizsgáló tanácsosát, Bauer Magdolnát, vajon az idézett "vízkeménység-jelentés" nem tekinthető-e a fogyasztók megtévesztésének, hiszen a valótlan adat közlésével - indokolatlanul - a vízlágyító szer vásárlására ösztönöz. A tanácsos azonban azzal hárította el érdeklődésünket, hogy konkrét ügyekben csak lezárt vizsgálatok eredményéről adhat tájékoztatást. Mint mondta, arról sem adhat felvilágosítást, hogy ebben az ügyben érkezett-e hozzájuk bejelentés, illetve folyik-e vizsgálat.