Bár a statisztikusok titkolják, a bruttó nemzeti termék (GDP) számításoknál figyelembe veszik a rejtett gazdaság teljesítményét, amely Magyarország esetében 16 százalék - hangzott el a "Feketén-fehéren a szürke gazdaságról" címmel tartott konferencián.
A hazai GDP 16 százaléka rejtett gazdaságból jön
A rejtett, fekete vagy informális gazdaság meghatározása körül teljes a káosz, mégis a statisztikusok immár jónéhány éve számba veszik becsléssel a nem megfigyelt gazdaság teljesítményét a GDP számításnál - mondta Lackó Mária. Az MTA Közgazdasági Kutató Intézetének tudományos főmunkatársa hozzátette, hogy Magyarországon 16 százalékot, Szlovákiában 22 százalékot, Lengyelországban 13 százalékot, míg Csehországban 9 százalékot becsülnek a statisztikusok, amikor kiszámítják a GDP-t.
A legfejlettebb országokban ez az arány 2-8 százalék között van, kivéve Olaszországot, ahol 16 százalék. Lackó Mária megemlítette, hogy Görögországban 20 százalék, Portugáliában 10 százalék a rejtett gazdaság aránya. A kutató felhívta a figyelmet arra, hogy a rejtett gazdaság nemcsak adókiesést okoz, hanem a korrupció miatt többlet adóteher jelentkezik. Példaként hozta fel az ügyintézés gyorsítása érdekében kifizetett összegeket.
A be nem jelentett munkavégzés aránya 37 százalék, a bejelentett minimálbérnél a munkavállalók 56 százaléka többet kap - ismertette az ezer fős mintán végzett közvéleménykutatás adatait Belyó Pál, az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet igazgatója. A válaszolók véleménye szerint felajánlott számla nélkül történik a szolgáltatások 44 százaléka, s az igénybevevők 70 százaléka el is fogadja a számla nélküli végzett szolgáltatást - mondta Belyó.
(MTI)