Európai lapok Putyinra valló ítéletet látnak Hodorkovszkij elítélésében

Az a mód, ahogyan a tehetséges, ám aligha teljesen ártatlan Mihail Hodorkovszkijt perbe fogták, és virágzó cégét tönkre tették, kiválóan példázza azt, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök - állításával ellentétben - nem igazán érdekelt "a jog diktatúrájában" - mutat rá a Neue Zürcher Zeitung.


A konzervatív svájci újság szerint Putyin változatlanul a szovjet gondolkodás rabja; számára a hatalmi ágak

Most aztán kilenc évet húzhat le munkatáborban
demokratikus szétválasztása csak papíron létezik. Az, hogy ez a gondolkodásmód eddig alig ártott az elnök népszerűségének, nem tölti el túlzott derűlátással az embert Oroszország jövőjét illetően.

A Hodorkovszkij-per kezdettől fogva az igazságosság és a jogállamiság karikatúrája volt - írja a lengyel Rzeczpospolita. A konzervatív lap szerint a per tétje nem az oligarchákkal való leszámolás volt, amint azt a naívok tábora vélte, se nem az ellenzékre kacsintgató Hodorkovszkij politikai ambíciói. A kezdettől fogva cinkelt lapokkal játszott per valódi célja az volt, hogy az új elit rátehesse a kezét az ország legnagyobb és leggazdagabb olajkonszernjére.

Szigorúnak, igazságtalannak és teljes mértékben szovjetnek minősíti az ítéletet a liberális Gazeta Wyborcza. A liberális varsói újság úgy véli: Hodorkovszkij nem tett semmi olyant, amit kollégái az oligarchák körében tettek - ám utóbbiaknak a hajuk szála sem görbült. Roman Abramovics például, a leggazdagabb orosz, öt évet kapott - na nem börtönt, hanem ennyi évvel hosszabbították meg területi kormányzói mandátumát. Azért, mert Abramovics jó oligarcha, aki mindig kész segíteni a Kremlnek. Hodorkovszkij viszont az ellenzéket akarta támogatni. Most aztán kilenc évet húzhat le munkatáborban - egy olyan ítélet nyomán, amelyet nem a bíróság, hanem a Kreml hozott meg.

Orosz lapok a Hodorkovszkijra kiszabott ítélet sokkoló szigorát hangsúlyozzák

A szemünk előtt formálódik egy fasiszta ideológia. Az állam minden. Az állam - bíró

A Mihail  Hodorkovszkijra kirótt ítélet sokkoló szigorát hangsúlyozták szerdai  orosz lapok, rámutatva, hogy a hatóságilag tönkretett Yukos olajcég  volt vezérének büntetése még meg is hosszabbodhat, hiszen az  ügyészség megerősítette új vádak emelésének szándékát.

Ez túl sok - emelte ki a Vedomosztyi, amely szerint az ítélet félelmet keltett az üzleti szférában. Rátettek egy lapáttal -  adta címül a liberális üzleti lap egy másik cikkének, amelynek  alcíme: Hodorkovszkij az új elnök alatt (vagyis a 2008-as  elnökválasztás után) szabadul.

Kilenc év, hosszabbítás lehetőségével - feliratozta címlapját a  még liberálisabb Kommerszant, utalva arra, hogy az ügyészség  megerősítette új vádak felhozatalának szándékát Hodorkovszkij és  ugyancsak kilenc évre ítélt üzlettársa, Platon Lebegyev ellen.

Hodorkovszkij és Lebegyev büntetését akár 21 évvel is  meghosszabbíthatják a 11 milliárd dollár eltulajdonításáról és  tisztára mosásáról szóló új vádak alapján - írta az Izvesztyija. A  centrista lap is az ügyészségnek engedelmeskedő bíráskodás veszélyes  precendensének minősítette a szovjet idők valutázók elleni pereit  idéző, már-már könyörtelen verdiktet, amelyet a többi bíró  útmutásnak tekinthet.

A Hodorkovszkijjal és Lebegyevvel való leszámolás várható volt,  de könyörtelenségével mégis sokkolt - állapította meg első odalán a  liberális Nyezaviszimaja Gazeta. A legtöbb lap kiemelte  Hodorkovszkijnak azt a mondatát, amely szerint sorsáról a Kremlben  döntöttek.

A Vremja Novosztyej idézte Vlagyimir Rizskov független liberális  képviselőt, aki szerint gyakorlatilag az egész 1990-es évtizedet  bűnösnek nyilvánították, és mindazt, amit akkor az állam  törvényesnek tartott, most törvénytelennek deklarálták.

A Hodorkovszkij-per arra irányult, hogy padlóra küldjenek egy  embert, aki a Kreml útjában állt, és olajcégének ellenőrzését a  mostani kegyeltek kezébe adják - írta a The Moscow Times, amely  szerint ha a Kreml megnyerte is ezt a fordulót, Oroszország végső soron veszít: független bíróság helyett újabb kirakatperekhez teremtettek precedenst s a tulajdon további újraelosztásához, valahányszor megint őrségváltásra kerül sor a Kremlben.

Irina Hakamada szociálliberális vezető annak bizonyítékát látja  azt ítéletben, hogy Oroszország az elszigetelődést, a  tekintélyuralmat választotta: a hatalom fél - és megfélemlít.

- A szemünk előtt formálódik egy fasiszta ideológia. Az állam minden. Az állam - bíró. Az állam határozza meg, kinek van igaza, és ki vétkezett. Az állam a fő meghatározója saját életének, és végső soron szent. A nép semmi - fejtegette Hakamada a Nyezaviszimaja  Gazetában, hozzátéve: ez a záróakkord, ez a kilenc év  bebizonyította, hogy a hatalom fél. És mert félti a tulajdonát, félti a biztonságát, megfélemlít mindenkit.

(MTI/dpa)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.