Kettős mércével

Ha egy török gyereket elvisz az apukája illegálisan Törökországba, ellopva a mamájától, és a hatóságok segítenek neki abban, hogy ne kelljen betartania a vonatkozó nemzetközi egyezményeket, akkor egy jogvédő szervezet vezetője úgy ítéli meg, hogy az EU bővítési biztosánál fel kell jelenteni az adott országot, hátha akkor nem veszik fel őket, és ez elég erős nyomás arra, hogy a kisfiút hazahozzák.

Ha egy magyar kisfiút, akit az édesanyja egyetértésével testvérével együtt az édesapánál helyeztek el korábbi közös lakóhelyükön Németországban, az anya Magyarországra hoz, majd nem engedi vissza a hatóságok és a bíróság egyértelmű állásfoglalása ellenére, akkor ugyanazon jogvédő szervezet vezetője élőláncot és más nemzetközi fórumokhoz való fordulást sürget annak érdekében, hogy a kisfiút ne engedjék vissza az apjához.

A török apa szerint a gyerek nem beszél magyarul, nem akar ide visszajönni, és veszélyben van, mert Magyarországon az anya kereszténynek nevelné őt korábbi megállapodásukkal ellentétben, ami szerinte súlyosan sérti a gyerek érdekét.

A magyar anya szerint a kisfiút bántalmazta az apja, a gyerek pedig öngyilkossággal fenyegetőzik, ha mégis visszaviszik, és ez súlyosan sérti a gyerek érdekét.

Találós kérdés: Ki és minek alapján foglalhat állást ezekben az ügyekben? Tudunk-e minden fontos részletet? Miért érvényes a hágai egyezmény az egyik esetben, és miért van alóla kibúvó a másikban? Csak jogi kérdésekről beszélünk-e? Mi a közös nevező a két történetben?

(A válaszokat "elfogulatlan szakértő" jeligére kérjük a szerkesztőségbe.)

A szerző szociológus

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.