Fidesz-MSZP vita: rosszul járnak-e a rászoruló családok?

Több százezer rászoruló családot érhet veszteség, ha a kormány bevezeti a családtámogatási rendszer átalakítását - jelentette ki Áder János, a Fidesz frakcióvezetője keddi sajtótájékoztatóján. A politikus hangsúlyozta: az új rendelkezések a legszegényebb családokat, a legszegényebb sorban élő gyermekeket érintik hátrányosan: a minimálbérből élő vagy a fizikai dolgozók átlagjövedelmével rendelkező egykeresős családokat és a munkajövedelemmel rendelkező nagycsaládosokat. Hozzátette: a kormánynak fél éve van, hogy belássa, nem jól számolt, amikor a családtámogatási rendszer átalakítását tervezte. A Fidesz számításai szerint ugyanis a kormány nem vette figyelembe a 13. havi családi pótlék és rendszeres gyermekvédelmi támogatás egy hóra eső részét és az inflációt sem - mondta.

A politikus szerint az új rendszerben veszteség éri az alacsony jövedelmű, illetve jövedelem nélküli családokat, hiszen például két gyermek esetén az eddigi 26 ezer forint helyett 24 ezer forintot kapnak. Az egykeresős, fizikai dolgozók átlagjövedelmével rendelkező kétgyermekes családban viszont már majdnem tízezer forint a veszteség, hiszen ők az eddigi 33 ezer forint helyett szintén csak 24 ezret kaphatnak majd - fűzte hozzá.

A nagycsaládosoknál sem jobb a helyzet - folytatta - hiszen egy rászoruló család esetében mintegy háromezer forint, átlagos jövedelemnél pedig több mint négyezer forint a veszteség.

Áder János szerint a rendszer nem igazságos, hiszen Gyurcsány Ferenc miniszterelnök vagy Kóka János gazdasági miniszter gyermekei után ugyanannyi családi pótlék jár, mint egy minimálbérből élő vagy munkanélküli családban nevelkedő gyermek után. Áder János hangsúlyozta: ha az új rendelkezéseket január elsején bevezetnék, "akkor nagyobb botrány lenne, mint az érettségi körül volt". Ígéretet tett, hogy ebben az esetben, ha polgári kormány alakul 2006 tavaszán, akkor visszaadják mindazt, amit Gyurcsány Ferenc elvesz a családoktól.

MSZP: acsaládok 93 százaléka jól jár

Az új családtámogatási rendszer a családok 93 százalékát érinti kedvezően - mondta Török Zsolt, az MSZP-frakció ifjúsági és sport munkacsoportjának vezetője kedden Budapesten sajtótájékoztatón. "A családtámogatási rendszer átalakítása egy igazságosabb, és a társadalom gyermekes családjainak 93 százalékát pozitívan érintő intézkedéssorozat" - fogalmazott a munkacsoport-vezető.

Áder János sajtótájékoztatójára válaszolva hozzátette: valóban vannak a legszegényebbek és a legmódosabbak között olyanok, akiket hátrányosan érinthet a javaslat. Mint mondta, ezért veszik figyelembe szakmai szervezetek, például a Nagycsaládosok Országos Egyesülete véleményét. Török Zsolt szerint a törvényhozás során valamennyi parlamenti képviselőnek lehetősége van arra, hogy módosító indítványokkal javítsa az előterjesztést.

A szocialista politikus úgy fogalmazott: a korábbi családtámogatási rendszerben néhány fideszes politikus, például Áder János családja kétszer annyit kapott, mint egy munkanélküli, és háromszor annyit, mint egy kisjövedelmű család. Török Zsolt azt mondta: az esélyteremtést szolgálja a kormány által indított, a tehetséges, de hátrányos helyzetű diákokat segítő Útravaló ösztöndíjprogram, a kismamák számára ingyenes angolnyelvtanfolyam, valamint az ingyenes étkezés az általános iskolák alsó tagozatán. Hozzátette: "a szabadság, a progresszivitás és az esélyegyenlőség értékeit" jeleníti meg a múlt héten elfogadott felsőoktatási törvény is.

A "száz lépés" családpolitika intézkedései

1. A kétszeresére emelik a családi pótlékot.

A ma három forrásból - családi pótlék, adókedvezmény és rendszeres gyermekvédelmi támogatás -, egyenlőtlenül elosztott támogatások helyett minden gyermeket nevelő család azonos, az eddiginél lényegesen magasabb összegű családi pótlékot kap jövőre. (Egyszersmind a másik két támogatási forma megszűnik.) Az egy gyereket nevelők havi 11 ezer, a kétgyermekesek gyermekenként havi 12 ezer, a három- és többgyermekesek pedig gyermekenként havi 14 ezer forint családi pótlékot kapnak.

2. Emelt összegű családi pótlék az egyedülálló szülőknek.

A gyermekeiket egyedül nevelők gyermekenként további ezer-ezer forinttal emelt összegű támogatást kapnak.

3. Az egy- és kétgyermekes családoknál beolvad a családi adókedvezmény a családi pótlékba.

Az új egységes családi pótlék az egy- és kétgyermekesek számára magasabb összegű ellátást nyújt, mint amennyi a családi pótlék és az adókedvezmény együttes összege volt. Egy kétgyermekes család ma a havi 12400 forintos családi pótlék mellett még 8000 forint adókedvezményt vehet igénybe, így a támogatás havi 20400 forint, az új családi pótlék ennél 3600 forinttal többet biztosít. Az egygyermekes családoknál ez az összeg havi 2900 forint.

4. Korlátozott mértékben megmarad a három- és többgyermekesek adókedvezménye.

Az emelt összegű családi pótlék a háromgyermekeseknél jelentősen nő. Azok, akik megfelelő nagyságú kereset híján nem, vagy csak részben jutottak hozzá a gyermekenkénti havi 10 ezer forintos adókedvezményhez, jól járnak. Akik viszont igénybe vehették, azok veszítenek az eddigi támogatásból. A jövőben is havi 4000 forint adókedvezményt érvényesíthetnek azok, akiknek jövedelme nem haladja meg a havi 280 ezer forintot. A támogatás fokozatosan, havi 330 ezer forintnál szűnik meg.

5. A rendszeres gyermekvédelmi támogatás beépül az egységes családtámogatásba.

Az új családi pótlék a legalacsonyabb jövedelműek esetében magában foglalja az eddig pénzben nyújtott rendszeres gyermekvédelmi támogatás (rgyt) öszszegét is, de nem egyszerűen összeadja ezeket, hanem magasabb, mint a családi pótlék és a segély eddigi összege. Az rgyt-t most külön kell kérelmezni az önkormányzatoktól, a jövőben ezt a családi pótlék részeként, alanyi jogon kapják a családok. Az rgyt a nehéz helyzetben élő gyermekek támogatásának átfogó rendszerévé alakul. Ennek keretében lesznek továbbra is jogosultak az alacsony jövedelmű családok gyermekei az ingyentankönyvekre, a kedvezményes és ingyenes étkezésre.

6. A leginkább rászorultak felzárkóztatása.

A legnagyobb anyagi gondokkal küzdő családok az eltartott gyermekek után külön célzott anyagi támogatást kaphatnak. Erre 20 milliárd jut.

7. A gyes mellett is lehet munkát vállalni.

A gyes akkor is jár az édesanyának, ha a gyermek egyéves korától teljes munkaidőben elmegy dolgozni.

8. A gyes munka mellett sem visel adóterhet.

A teljes munkaidőben dolgozó édesanyák jövedelmének adóztatásakor a gyest adóterhet nem viselő járandóságként veszik figyelembe.

Három gyerek - a kritikus pont

Lapunk a változások meghirdetése után a következő számításokat végezte:<>B. Csilla két kiskorú gyermekével van otthon, főállású anyaként. Férje biztonsági őrként dolgozik, bruttó havi 75 ezer forintot keres. A család bevételei között fontos szerepet játszanak a gyerekek utáni támogatások. Az alanyi jogon járó családi pótlékból - két gyerek esetén ez most alig több mint tizenháromezer forint - és a 3200 forintos adójóváírásból havonta nem egészen tizenhétezer forint folyik be a családi kasszába. Ez jövőre huszonnégyezer forint lesz, összesen több mint hétezer forinttal nő a támogatás. Ha az édesanya is dolgozik és mindketten bruttó ötvenhétezer forintot keresnek, két gyermekük neveléséhez több mint tízezer forinttal kapnak majd többet. Egyébként minden kétgyerekes család jobban jár, hiszen hetvenezer forint fölött egyaránt két és fél ezer forinttal jut több pénz a háztartásnak. Az "ugrás" a nagycsaládosoknál következik: míg a három vagy több gyermeket nevelő, legfeljebb kilencvenezer forintos bruttó keresetből, gyet-ből és gyes-ből élő család bevétele csaknem tizenhétezer forinttal nő, a több százezer forint jövedelemmel rendelkező háztartások tizenháromezer-háromszáz forinttal kevesebbre számíthatnak.
(MTI, KLubrádió, Népszabadság)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.