Gyurcsány a palicsi magyarverésről
"Nem megengedhető, hogy bárkit akár gondolattal, akár szóval, akár tettel hátrány érjen származása miatt" - mondta Gyurcsány Ferenc.
A kormányfő, aki néhány nappal az eset előtt Szerbiában járt, elmondta: az ügyben világosan kell beszélni. Elvárjuk, hogy minden kérdésben, függetlenül attól, van-e nemzetiségi háttere, a bűnüldöző és igazságszolgáltató hatóságok keményen, erélyesen lépjenek fel - mondta.
Az incidensről, melyben két magyar fiatal sérül meg, a Magyar Szó című újvidéki napilap számolt be hétfőn. A híradás szerint a palicsi kisvendéglőben egy magyar fiatalembert pofon ütöttek, társát a földre teperték, megrugdosták, majd egy sörösüveggel majdnem kiütötték a szemét.
A szerb belügyminisztérium tájékoztatási osztályának helyettes-vezetője szerint nem lehet összefüggésbe hozni a palicsi kisvendéglőben történt incidenst azzal, hogy a minap két magyar közjogi méltóság is ott járt.
Dragana Kajganic kizárta, hogy a történteknek köze lenne ahhoz, hogy az előző nap a kisvendéglőben költötte el ebédjét vajdasági magyar politikai vezetőkkel Gyurcsány Ferenc, s hogy négy nappal korábban szintén ebben az étteremben nyitotta meg az első szerb-magyar toleranciatábort Szili Katalin magyar és Predrag Markovic szerb parlamenti elnök.
AZ EU történetének legnagyobb kihívása
A magyar miniszterelnök szerint az Európai Uniónak 1957-es megalakulása óta a legnagyobb politikai kihívással kell szembenéznie a közös alkotmányt elutasító francia referendum után. "Ez '57 óta szerintem a legnagyobb politikai kihívás, ami elé az Európai Unió mostanában kerülni fog", és hetek telhetnek el annak elemzésével, merre van kiút - mondta Gyurcsány Ferenc.
Ma még nem jósolható meg teljes pontossággal, milyen következményei lesznek annak, hogy az EU egyik alapító nemzete nem fogadta el az alkotmányos alapszerződést - mondta.
A kormányfő szerint a francia "nem" mögött nem csak belpolitika van, de benne van az uniós gépezettel, bürokráciával való elégedetlenség, az hogy ma már a békevágy önmagában nem elegendő hajtómotor, valamint az, hogy sokan veszélyben látják a szociális Európát.
Álláspontja szerint a francia népszavazás eredményében "kétségkívül benne van a bővítés, (...) amelyben Magyarország érintett, de talán még inkább, ami előtt állunk, az nagyon sokaknak nem nyerte el a támogatását".Meglátása szerint a francia "nem" után megnőtt az esélye annak, hogy a holland választás is sikertelen lesz, és, mint mondta, "ez egy masszív problémává fog összeállni".
Gyurcsány Ferenc szerint kitapintható az elégedetlenség az EU mai működésével szemben, és elhalványultak azok a belső hajtóerők is, amelyek évtizedeken keresztül fenntartották a közös eszményeket. (MTI)