A fogyatékkal élők kimaradtak?
A családfő levelezése a kancelláriával nem túl biztató: "Sajnálom, ha Önök sajátos helyzetük, beteg gyermekeik gondja miatt, ha kismértékben is, de rosszabbul járnak, mint eddig" - áll a hivatal válaszában.
Bártfaiék nincsenek egyedül. Talán még náluk is nehezebb körülmények között él a Kalmár család, ahol két, súlyosan fogyatékos, halmozottan sérült ellátottról kell gondoskodni. Ők eddig kényszervállalkozóként ugyan érvényesíthették a gyermekeik után járó adókedvezményeket. Most ezt a lehetőséget is elveszítik.
- A mozgás-, hallás-, értelmi vagy látássérült, illetve halmozott fogyatékokkal élő gyerekek esetében választani lehetett az emelt szintű családi pótlék, illetve a fogyatékossági támogatás között. Ez utóbbi a sérülés súlyosságától függően idén 19760 vagy 16 ezer forint, s az új támogatási rendszerben nem változik. Azaz az adókedvezmény úgy vész el, hogy nem kapunk helyette semmit - mondja Kalmár Judit, az édesanya.
A kormány fogyatékkal élő gyermekeket érintő elképzeléseiről Göncz Kinga esélyegyenlőségi miniszter elmondta: a kétszülős családokban a fogyatékos gyermekek után járó családi pótlék havi összege a mostani 13700-ról 18 ezer forintra, az egyszülős családokban 15700 forintról 20 ezer forintra emelkedik. A tárca vezetője azt elismerte, hogy vannak olyanok, akiket hátrányosan érint a változás, az elkülönített 20 milliárdos keretből várható majd a korrekció. Így például a rendszeres gyermekvédelmi támogatásban és az emelt szintű családi pótlékban részesülők kiegészítő segélyének rendszerén már dolgoznak a szakértők. A fogyatékossági támogatás emelésére viszont most nincs mód. Az érintett családok számára az ápolási díj harmincszázalékos emelése jelenthet kompenzációt. A szakminiszter megerősítette: egyetlen fogyatékos gyermeket nevelő család sem járhat rosszabbul.