Koncertjegy a lottószelvény mellé

Felforgatja az amúgy sem nyugodt jegyértékesítési piacot, hogy az állami tulajdonú Szerencsejáték Rt. is beszállt az üzletbe. A lottózókban így ezentúl koncertjegyet is vásárolhatnak a szerencsejátékok kedvelői.

Nehézsúlyú kihívóval kell versenyre kelniük a jegyeladásban érdekelt társaságoknak: az eddig leginkább a lottó számsorsjáték szervezéséről ismert Szerencsejáték (SZJ) Rt.-vel. A jegyeladással foglalkozók nem értik, mit keres az állami mamutcég a piacukon. Ez a tevékenység ugyanis nem hoz túl sok hasznot, így az SZJ Rt. csak veszíthet a próbálkozáson. A régi szereplők szemét az csípi leginkább, hogy szerintük új versenytársuk nem éppen tisztességes módszerekkel akar megrendelőket szerezni. Például az általa szponzorként támogatott koncertek, így a Neoton-buli belépőinek eladására szerez kizárólagos jogokat.

A Szerencsejáték Rt. csak tavaly decemberben döntött úgy, hogy a jegyeladás területén is kipróbálja magát. Az állami szerencsecég eredetileg a magyar labdarúgó-bajnokság mérkőzéseire kínált volna tiketteket, ám az értékesítés beindításához szükséges stadionbeléptető rendszer végül nem épült ki. Így aztán a társaság más sportesemények, valamint különböző kulturális rendezvények belépőit kezdte árulni. - Bízunk benne, hogy aki jegyet vesz nálunk, vásárol majd mellé lottószelvényt is, régi játékosaink pedig megszokják, hogy egy füst alatt színház- és koncertjegyet is vehetnek a lottózóban - ad betekintést üzleti elképzeléseikbe Somorai László, az SZJ Rt. kommunikációs igazgatója. Különösen vidéken számítanak nagy érdeklődésre az új lehetőség iránt, hiszen ha valaki a makói lottózóban vesz fővárosi színházjegyet, annak a belépőért már nem, csak az előadásra kell Budapestre utaznia. A társaság derűlátó, szerinte a jegyeladásokból félmilliárd forint bevétele származhat az idén. Egy-két komolyabb rendezvény szervezőjével már sikerült megegyezniük, így az idei Sziget Fesztiválra, a Neoton és az Illés-együttes koncertjeire a lottózókban is lehet jegyet venni.

- A jegyértékesítők csak 8-10 százalékos jutalékot kapnak a különböző rendezvények szervezőitől, ám a bevételt még meg kell felezniük az alvállalkozóikkal - magyarázza Brády Márton, a Ticket Express Hungary Kft. társtulajdonosa. A 11 éve alakult, tavaly 1,5 milliárd forintos árbevételt elérő társaságban Brády mellett tulajdonos Európa egyik legnagyobb jegyeladásban érdekelt cége, a CTS Eventim AG is. A szakember nem jósol nagy jövőt a Szerencsejáték Rt. próbálkozásának. Szerinte azok, akik 6-8 ezer forintot kifizetnek egy jegyért, hozzászoktak, hogy a belépő mellé szolgáltatást is kapnak. Nehéz elképzelni például, hogy a lottózókban meg tudják mutatni az érdeklődőknek, hova szól majd a jegyük. Ausztriában és Olaszországban is volt hasonló próbálkozás, de mivel a jegyértékesítés körüli huzavona lelassította a lottózók működését, felhagytak a kísérletezéssel - állítja Brády.

Kockázatosnak tartja az SZJ Rt. döntését Hegedűs László, az Amerikában és Európában működő jegyértékesítő hálózat által alapított, itthon 1,9 milliárdos forgalmú TicketPro Kft. kanadai és angol tulajdonosainak képviselője is. A Multimedia Concerts Kft. révén a koncertszervezésben ugyancsak érdekelt Hegedűs "üzlettársa" a koncertek szervezésében egy multinacionális cég, az amerikai Clear Channel Entertaintment. Hegedűs László ugyancsak nemzetközi példát hoz. A cseh lottótársaság az általa épített prágai sportcsarnok rendezvényeire kezdett belépőket árulni, de egyedi rendszere miatt három héttel az esemény után tudott csak elszámolni partnereivel. Ráadásul a jegyek értékesítésének "beindítása" is 4-6 hetet igényel. A cseh koncertszervezők mindezek miatt inkább a régi prágai sportcsarnokot használják, az új aréna pedig a lottócég által szponzorált hokimeccseket és néhány más rendezvényt leszámítva üresen áll. A jegyeladás kis üzlet, de kockázatmentes, hiszen az érdektelenség a rendezvény szervezőit sújtja - mondta Hegedűs László. Csak az jelent kockázatot, ha valaki nem fizet a jegyért, vagy ha az előadó lemondja a koncertet. Meggazdagodni a jegyárusításból azonban nem lehet. A tikettcégnél maradó 5-6 százalékos jutalékból kell működtetni a jegyértékesítési rendszert, megvenni a hologramos biztonsági papírt és kifizetni a szervezési és a reklámköltségeket. Jó, ha a bevétel 0,5-1 százaléka megmarad nyereségként. A Szerencsejáték Rt. profitja sem lesz nagyobb, enynyiért egy drága üzemeltetésű rendszerrel nem éri meg belevágni - véli.

Somorai László visszautasítja az SZJ Rt.-t érő vádakat. A Szerencsejáték valóban szponzorál néhány eseményt, amelyekre jegyet is ad el, de kizárólagosságról szó sincs. Ráadásul a támogatási és a jegyeladási tevékenységet különválasztották. Somorai szerint a lottózókban jegyet vásárlók okoznak némi fennakadást, de ez nem nagy probléma, mivel a szerencsevadászok pénteken és szombaton rohamoznak, ami nem jegyvásárlási időszak. A szolgáltatások színvonalára sem volt panasz, a lottózókban is mindenki megtudhatja, hová szól a jegye.

A Szerencsejáték Rt. szerint csak a hét végén okozhat fennakadást a lottózók új szolgáltatása
A Szerencsejáték Rt. szerint csak a hét végén okozhat fennakadást a lottózók új szolgáltatása
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.