Adóba csomagolják a tőkejárulékot?

Nem terjesztette be tegnap a kormány - korábbi terveivel ellentétben - a parlament elé az egyes tőkejövedelmekre tervezett egészségügyi hozzájárulásról szóló törvényjavaslatot. A szabad demokraták továbbra is kitartanak amellett, hogy önmagában nem támogatják azt az elképzelést, hogy négyszázalékos egészségügyi hozzájárulást kelljen fizetni az ingatlan-bérbeadásból, az osztalékból, az ingóságok eladásából származó jövedelem, valamint a nem tőzsdei ügyletekből eredő árfolyamnyereség után - mondta lapunknak Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője.

Egyetértenek viszont azzal a céllal, hogy a jövedelmek jelenleginél szélesebb körére terjedjen ki a járulékfizetési kötelezettség. A szabad demokraták azt szeretnék elérni, hogy minden adóterhet érintő javaslatról egy csomagban tárgyaljon a kormány. Lapunk információja szerint teljesülhet ez a vágyuk: a holnapi kormányülésre már teljes, a személyi jövedelemadózásra, az áfa-, valamint az iparűzési adórendszerre, továbbá a társadalombiztosítási járulékokra, illetve az egészségügyi hozzájárulásra vonatkozó javaslatokat is magában foglaló koncepcióval érkezik a Pénzügyminisztérium. A tárca sajtóosztályától mindemellett azt a tájékoztatást kaptuk, hogy a tervek szerint az eho-ról szóló törvényjavaslat már csütörtökön a parlament elé kerülhet.

Úgy tudjuk, a kormánypárti frakciók szakértőivel folytatott egyeztetések során finomodtak az egészségügyi hozzájárulásra (eho) vonatkozó elképzelések. Így várhatóan lejjebb húzzák meg a járulékköteles jövedelmi határt, amelynél kevesebbet keresőknek eho-t kellene fizetniük az említett tőkejövedelmek után. Az eredeti javaslatban azokat érintette volna az új teher, akik a minimálbér négyszeresénél kisebb jövedelem után fizetnek társadalombiztosítási járulékot. Elképzelhető az is, hogy szűkül azoknak a jövedelemtípusoknak a köre, amelyeket a négyszázalékos eho terhelné. A legnagyobb vitát az ingatlan-bérbeadásból származó jövedelmek újabb megsarcolása váltotta ki.

Számos javaslat kering közkézen az általános forgalmiadó-kulcsok egységesítéséről is. A Világgazdaság értesülése szerint három javaslat is létezik, amely szerint a jelenlegi 5 százalékos "szuperkedvezményes" áfakulcsot tíz százalékra emelnék fel, miközben a 15, illetve a 25 százalékos mértéket 20 vagy 21 százalékban egységesítenék. Létezik olyan változat is, amelyben a gáz- és a távhőszolgáltatás a normál helyett a tízszázalékos kulcs alá tartozna.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.