Leálltak, hogy megkapják az elmaradt fizetést
A szegedi Kossuth Nyomdában megelégelték a dolgozók, hogy időről időre késve kapják meg fizetésüket. A közelmúltban még csak figyelmeztető sztrájkot hirdettek, ám mivel nem javult a helyzet, a múlt héten úgy döntöttek: addig nem veszik fel a munkát, amíg nem kapják meg elmaradt bérüket. A csütörtöki munkabeszüntetés kora délutánig tartott, akkorra a cég vezetése átutalta az elmaradt járandóságokat.
Zakar Mihály, a szegedi nyomda szakszervezeti bizottságának elnöke elmondta: már tavaly is előfordult, hogy a cég késve utalta a fizetéseket, az utóbbi hónapokban pedig rendszeressé váltak a csúszások, s a dolgozók csak több részletben kapták meg járandóságukat. A mintegy százötven embert foglalkoztató cégnél az utóbbi időben többen felmondtak. Zakar Mihály szerint a maradók körében is nagy a bizonytalanság, sokan tartanak attól, hogy a vállalkozásnál állandósulni fognak a pénzügyi nehézségek.
- Mindent megteszünk azért, hogy fenntartsuk a folyamatos foglalkoztatást. Elbocsátások helyett arra törekszünk, hogy ha késnek is a kifizetések, minél több dolgozónk megtarthassa munkáját - nyilatkozta lapunknak Székely Károly, a Kossuth Nyomda Rt. vezérigazgatója. A cégvezető a pénzügyi nehézségeket a nyomott árakkal, a magas hitelkamatokkal és a munkabéreket terhelő járulékokkal magyarázza. Azzal érvelt: az egyre kedvezőtlenebb piaci helyzet miatt a nyomdának nincs tartaléka, így a dolgozók járandóságaira közvetlen hatással van, ha a megrendelők késlekednek a fizetéssel.
Aczél János, a Nyomdaipari Dolgozók Szakszervezetének elnöke úgy látja: a szegedi nyomda nehézségei nem egyedülállók, az év második felében másutt is lehetnek fizetési nehézségek. - Többletkapacitás van a magyar nyomdapiacon. A könyvek példányszámának csökkenését nem tudta ellensúlyozni a reklámkiadványok bővülése, ráadásul egyre több magyar kiadványt nyomtatnak külföldön, szlovák, román vagy ázsiai nyomdákban - mondja.
Peller Katalin, a Magyar Nyomda- és Papíripari Szakmai Szövetség főtitkára rámutatott: a Magyarországon nyomott és kötött könyvek harmadát exportálják, de a magyarok a nagy adóterhek miatt egyre kevésbé tudnak versenyben maradni a környező országokban működő nyomdaipari vállalkozásokkal. Peller Katalin szerint a vidéki nyomdák dolgozói nehezebb helyzetben vannak, mert amíg a fővárosban a munkaerőpiac felszívja a szakmunkásokat, más városokban az állás nélkül maradók nagyon nehezen tudnak szakmájukban elhelyezkedni. A főtitkár úgy véli, ha tömeges elbocsátásoktól egyelőre nem is kell tartani, a közeljövőben várhatóan több - elsősorban kisebb kapacitású - nyomda lesz kénytelen lakatot tenni az üzemkapura.