A túszejtő volt a román túszok "kiszabadítója"
Hayssam tagadja a vádakat, amelyekért a bukaresti ügyészség őrizetbe vette. Azt mondja, csakis azért ajánlotta fel közvetítői szolgálatait, mert barátja, Munaf - akinek a nevére őrizetbe vételi parancsot adtak ki, de aki a túszok hazatérése óta Irakban a CIA őrizetében van - is túszul esett, s az újságírókat is szerette volna kiszabadítani. A hatóságok azonban azt állítják, az üzletember saját érdekeit tartotta szem előtt, amikor az újságírókat saját pénzén kiutaztatta Irakba, s ottani túszul ejtésüket megszervezte.
Hayssam lába alatt ugyanis romániai üzleti törvénytelenségei miatt forrósodni kezdett a talaj. Az ügyészség már a nyomában volt. Hogy a letartóztatástól ideig-óráig megmeneküljön, kórházba feküdt, majd kieszelte a túszdrámát. Azt hitte, a román hatóságok közvetítőként kiengedik, hogy az állítólagos iraki terroristákkal tárgyaljon, ezért azt is felajánlotta, hogy az újságírókért kezdetben követelt négymillió dollárt kifizeti. Terve azonban nem járt sikerrel.
Mindezt a román sajtó találgatásaiból, különböző minisztériumok részletinformációiból és elejtett szavakból lehet csak kihámozni, hiszen a túszügy dokumentumait a hatóságok - amint azt Traian Basescu államfő be is jelentette - ötven évre titkosították.
Valószínűnek látszik azonban az is, hogy a Basescu által közvetlenül irányított túszkiszabadítási akció és a "krízisközpont" nem csupán az újságírók életéért reszketett, hanem egyúttal a volt kormánypártnak, az immár Ion Iliescu vezetésétől megszabadult és a Mircea Geoana-Adrian Nastase páros által irányított Szociáldemokrata Pártnak (SZDP) is borsot kívánt törni az orra alá.
Ez sikerült is. Kiderült, hogy Omar Hayssam és még jó néhányan a Romániában tevékenykedő arab üzletemberek közül maffiatípusú tevékenységeket folytatnak, s az elmúlt években oly szoros kapcsolatban álltak a Nastase-kabinettel, hogy soraikból titkos dokumentumokhoz is hozzáférő kormánytanácsos is kikerült.
Arról nem beszélve, hogy Hayssam az SZDP-be is belépett, és közeli kapcsolatban állott Vasile Ion SZDP-szenátorral, az egyik volt román túsz apjával, és több alkalommal is hivatalos tagja volt Ion Iliescu államfő külföldre utazó küldöttségeinek.
A túszul ejtettek egyike, Marie-Jeanne Ion úgy vélekedett, hihetetlennek tartja azt, hogy Hayssam lett volna az egész akció kitervelője és irányítója. A három újságírót három nappal ezelőtt hazaengedték ugyan a hatóságok, de azok - saját bevallásuk szerint - túl sokat nem mondhatnak el a túszügyről, ami azt valószínűsíti, hogy kihallgatásuk során, szabadon bocsátásuk előtt ezt valamilyen okból a hatóságok megtiltották nekik.
A román túszügy egyre inkább belpolitikai üggyé válik, s az sem lenne meglepő, ha kiderülne, hogy végrehajtásába valamelyik újságíró és/vagy esetleg a titkosszolgálatok is kezdettől fogva be voltak avatva. A parlamentben máris szóvá tették, hogy a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) tavalyi évi jelentése nem hívta fel a figyelmet Hayssam gazdasági visszaéléseire.