A Vajdaság a híd szerepét töltheti be
Megpróbálják kihasználni a Magyarországhoz és Romániához való közelség előnyeit, és igyekeznek minél több tőkét, fejlesztési lehetőséget vonzani a tartományba. Kiemelték, hogy erősíteni akarják a tartomány autonómiáját, és meg kívánják őrizni a kultúrák és nemzetiségek sokszínűségét. Gyurcsány szerint a több megértés nem "egyszerűen" nagyobb nyugalmat és demokráciát, inkább érzékelhető anyagi felemelkedést és boldogulást jelent a Vajdaságnak. Figyelmeztetett, hogy a "magyar- és emberellenes falfirkák" erőszakot szülhetnek. Megköszönte a tartományi vezetők határozott fellépését az atrocitások ellen.
Újvidéki programja után a magyar kormányfő Szabadkán töltötte a tegnap délutánt. Kasza Józseffel, a Vajdasági Magyar Szövetség elnökével együtt ünnepélyesen átadták az új Magyar Házat, amely a budapesti kormány támogatásával épült, és helyet ad a magyarság itteni intézményeinek, civil szervezeteknek és a sajtónak. Az ünnepségen Kasza köszönetet mondott, és kérte Gyurcsányt: "ne csak ennek a háznak a kapuit nyissa meg, hanem nyissa meg Magyarország kapuit is a délvidékiek számára". A miniszterelnök és a vajdasági Magyar Nemzeti Tanács tárgyalásain szó esett az állampolgársági törvényről, a befektetési lehetőségekről és az oktatás fejlesztéséről. Ez utóbbi jegyében a szabadkai Kosztolányi Dezső Nyelvi Gimnáziumban Gyurcsány átadta rendeltetésének az ún. e-Magyar Pontot, amely széles sávú internet-hozzáférést biztosít a diákoknak.
A kétnapos látogatáson kiderült, hogy Szerbia az eddigieknél nyitottabb Magyarország felé, igyekszik legalább megkezdeni az euroatlanti csatlakozás folyamatát, és magyar támogatást is remél ahhoz, hogy visszafogadják a nemzetközi közösségbe. Gyurcsány jelezte, hogy Magyarország érdekelt mindebben, és segíteni fogja a gazdasági lehetőségek bővítését, az emberi és kisebbségi jogok erősítését, valamint a két országot öszszekötő infrastruktúra közös fejlesztését.
Gyurcsány és a vajdasági magyar vezetők tárgyalásain mindkét fél "új korszak" lehetőségéről beszélt, hogy túllépjenek a népszavazás utáni feszültségeken. Egyébként a szabadkai Népkör előtt néhány fiatal tüntetett a kormányfő ellen, a szerb rohamrendőrök előállították őket. (Gyurcsányt a magyarok által is lakott körzetekben őrizték a legszigorúbb biztonsági intézkedésekkel.)
Gyurcsány, Kasza és Józsa László, a Vajdasági Magyar Nemzeti Tanács elnöke megvitatták a magyarok elleni incidenseket, és esetleges igazságszolgáltatási túlkapásokat is. Az ezzel kapcsolatos dokumentációkat átadták a magyar kormányfőnek. Józsa László a Népszabadságnak elmondta: a kormányfővel folytatott találkozó "kevésbé volt feszült, mint amennyire az előzmények után az várható lett volna".
Tegnap este a szabadkai Népkörben tartott előadással ért véget Gyurcsány Ferenc kétnapos szerbiai látogatása.