Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnök és Kasza József, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke felavatta pénteken Szabadkán a Magyar Házat, amely a délvidéki magyarság politikai és civilszervezeteinek, illetve magyar nyelvű sajtóorgánumoknak ad majd otthont.
Megnyílt Szabadkán a Magyar Ház
A VMSZ jelenlegi székházának tőszomszédságban álló négyszintes üvegépület külön erre a célra szánt magyar költségvetési forrásokból épült (nem az ötszáz milliárd forintos délvidéki pénzalapból) mintegy 1,2 millió eurós ráfordítással.
Az összesen 1250 négyzetméteres épület a VMSZ, a Magyar Nemzeti Tanács (MNT) központi irodájának, a vajdasági magyarsághoz szorosan kötődő civil szervezeteknek, illetve sajtóorgánumoknak ad otthont. Az intézmény a vajdasági református és evangélikus egyház, illetve az MNT Szekeres László alapítványának közös tulajdonát képezi.
Az épület megnyitóján Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta, hogy a magyar nemzetnek is van háza, amely nem üvegből épült, s kibírt ezeréves viharokat.
"Közös nemzeti történelmünk, nyelvünk, kultúránk az a ház, amely befogad mindnyájunkat, amely keretet és életet ad nekünk, gyerekeinknek és unokáinknak. De nem igaz, hogy ez a ház nem kívánja meg, hogy lakói újra és újra ne erősítsék falait, újra és újra nem építsék tovább... Ez a munka csak a nemzet közösségeinek együttes erőfeszítéseivel jut eredményre" - mondta Gyurcsány, hozzátéve, hogy ehhez kellenek élő, eleven nemzeti közösségek, amelyeknek szükségük van hasonló "kő és üvegházakra".
Gyurcsány szerint a Magyar Ház magyarországi kormányok és adófizetők pénzéből készült, de ennél is fontosabb, hogy kellett hozzá a délvidéki magyar közösség akarata is, képessége, hogy megálmodja az intézményt, és "az az erő, hogy együtt marad magyarságában, nemzeti öröksége megőrzésében".
Az intézmény megnyitója előtt elhangzott a magyar himnusz is, Kasza József pedig ezzel kapcsolatosan azt hangoztatta, hogy a nemzeti dal akkordjai arra figyelmeztetik a magyarokat, hogy összetartoznak, még ha határok el is választják őket.
Kasza emlékeztetett arra, hogy az elmúlt évtizedben ez a negyedik alkalom, hogy a vajdasági magyarság magyar miniszterelnököt fogad Szabadkán. "Minden egyes alkalom új reményeket, új távlatokat hozott magával. Remélem, hogy ez alkalommal is így lesz" - mondta Kasza József.
A legnagyobb délvidéki magyar párt elnöke megköszönte a magyar kormánynak, hogy lehetővé tette a Magyar Ház megépítését. Kasza a délvidéki magyarság nevében arra kérte a magyar miniszterelnököt, "tegyen meg mindent annak érdekében, hogy ne csak a Magyar Háznak a kapuja nyíljon meg a délvidéki magyarság előtt, hanem nyíljon meg annak az országnak a kapuja is, amelyhez lélekben mindig is tartozott és tartozni kíván". E mondatokat a Magyar Ház előtt egybegyűlt 200-300 ember lelkes tapsa köszöntötte.
Gyurcsány Ferenc Kasza József, és a vajdadasági magyar politikai és önkormányzati vezetők társaságában megtekintette az intézményt, ahol tárgyalóasztalhoz ült a VMSZ elnökével és Józsa Lászlóval, az MNT elnökével.
A Magyar Ház megnyitója idején a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom 10-15 aktivistája "Nem, Nem, Nem" feliratú plakátot emelt a magasba egy épülettömbnyire a magyar háztól, az ünnepség helyszínére vélhetően nem engedték be őket a biztonságiak. A rendőrség előállította a tüntetőket.
A Magyar Ház megnyitója előtt Gyurcsány Ferenc megtekintette a másfél éve megnyílt, Kosztolányi Dezső nevét viselő szabadkai magyar tehetséggondozó gimnáziumot, ahol átadta az oktatási intézménynek a magyar informatikai minisztérium költségeiből létesített számítógépes központot, amely ingyenes internet-hozzáférést tesz lehetővé a diákok számára.
A házavatás után Gyurcsány Kasza Józseffel és Józsa Lászlóval, a Magyar Nemzeti Tanács (MNT) elnökével tárgyalt. A VMSZ elnöke dokumentumokat adott át a magyar miniszterelnöknek, amelyek a magyarok sérelmére az elmúlt időszakban elkövetett bűnesetekről szólnak. "Minden ország érdeke, hogy igazságszolgáltatását semmiképp se vádolhassák azzal, hogy különbséget tesz az elkövetők között nemzetiségtől függően" - szögezte le Gyurcsány.
A magyar miniszterelnök hangoztatta: valamennyi értékelés megállapítja, hogy tavaly őszhöz képest csökkent az incidensek súlyossága és gyakorisága. Ugyanakkor hozzátette, hogy "érti és megérti, hogy a temerini bűntényben született ítéletek sokak számára elkeserítőek és elbizonytalanítóak voltak", hozzátéve, hogy ezek benne is csalódást keltenének.
(MTI)