Ez egy másik Amerika
"A hollandiai program legérdekesebb pontja alighanem egy fiatalokkal folytatandó kerekasztal-beszélgetés lesz. Kérdés, hogy az európaiak megteszik-e azt a gesztust Bushnak, hogy előzetesen kiszűrik a politikáját bíráló résztvevőket. Az elnök a választási kampány során, majd az elmúlt két hónapban rengeteg »lakossági fórumot« tartott, ezeken azonban kizárólag hűséges támogatói vehettek részt. Ha valaki ellenvéleményének adott hangot, kivezették a teremből."
Horváth Gábor hamis képet fest arról, hogy Amerikában hogyan zajlanak le a politikai vitafórumok, kiváltképpen az elnök szereplésével megrendezett véleménycserék, legyenek azok sajtókonferenciák, interjúk, választási viták vagy lakossági fórumok. Ezekről senkit sem "vezettek ki" azért, mert az elnök álláspontját megkérdőjelezte vagy kritikus kérdéseket tett fel. Ha így lenne, a lakossági fórumokon az elnökkel kulturáltan vitába szállók százait vezethették volna ki. Ezzel szemben csak azokat vezették ki, akik nem véleményükkel, hanem rendbontó magatartásukkal zavarták meg azt a kulturált légkört, amelynek biztosítása nélkül építő véleménycserére nem kerülhet sor. Még ilyen incidens is nagyon kevés volt; nem jellemzőek Bush elnök nyilvános szerepléseire.
Gereben úr nyilván másik Amerikában él, az emlékeiben lévőben. A 2004-es kampány során és az elmúlt két hónapban a társadalombiztosítás reformjáról tartott hatvan (!) lakossági fórumon sem lehetett "kulturáltan vitatkozni" az Egyesült Államok elnökével. Az ellentábornak ki sem kellett nyitnia a száját, az intézkedéshez elég volt a pólótrikón egy John Kerryt éltető felirat. Az amerikai sajtó erről rendszeresen beszámol, az esti humoros talkshow-k pedig köznevetség tárgyává tették a módszert. Utoljára Jon Stewart, a milliók által nézett Daily Show műsorvezetője hasonlította össze Tony Blair választási tévévitáját (a választók például azt kérdezték, miért hazudik az iraki háborúról) Bush gondosan megkomponált lakossági fórumaival. Utóbbiakon cikornyás hűségnyilatkozatok vezették fel az eleve az elnököt támogató kérdéseket. Ha ez "építő véleménycsere", akkor 1990 előtt Magyarországon demokrácia volt.
Ha amerikai állampolgár lennék, én is tiltakoznék. Nem a tényről szóló tudósítás, hanem a tény ellen.