Kölcsönös figyelem a kisebbségi jogokra

Több üzletet és több barátságot ígértek egymásnak Magyarország és Szerbia és Montenegró vezetői Gyurcsány Ferenc tegnapi látogatása során. Elhangzott az is, hogy az etnikai incidensek csökkenni látszanak.

Gyurcsány Ferenc kormányfő több érdekelt üzletember kíséretében először Szerbia és Montenegró államközösségének elnökénél, Szvetozar Marovicsnál járt. A láthatóan nagyon barátságos megbeszélés után Marovics kifejtette: a Magyarországhoz fűződő baráti viszony az egész térség biztonságának fontos eleme. Jelezte, hogy déli szomszédunk minden szempontból nagyon érdekelt a magyar kapcsolat elmélyítésében. Gyurcsány hangsúlyozta, hogy a demokrácia, benne a kisebbségi jogok erősítése és a gazdasági, üzleti lehetőségek jobb kihasználása is kölcsönös érdek, ami Szerbia és Montenegró európai felzárkózását is szolgálja. Marovics "európai minőségű" határt szeretne látni a két ország között. Gyurcsány több konkrét ügyet is felvetett: a közlekedési és szállítási infrastruktúra fejlesztését, a magyar nyelv és kultúra szerbiai intézményeinek bővítését. A magyar kormányfő úgy véli, hogy az etnikai incidensek csitulnak a Vajdaságban, és ez az "új belgrádi vezetés egyértelmű kiállásának is köszönhető". Gyurcsány hozzátette: reméli, hogy a magyarellenes atrocitások elkövetői az igazságszolgáltatás keretében megkapják méltó büntetésüket. Marovics elismerte, hogy az euroatlanti integrációhoz az államszövetség normáinak erősítése szükséges, valamint "el kell fogni a boszniai háborús bűnökkel vádolt Ratko Mladics tábornokot, különben tovább romlanak a kilátásaink".

Hasonlóan barátságos hangnemben folyt Gyurcsány és Vojiszlav Kostunica szerb kormányfő megbeszélése. Mindketten hangsúlyozták a két ország világos európai elkötelezettségét. Kostunica köszönetet mondott, hogy Magyarország elsőként segítette a bánáti árvíz károsultjait, "egyértelműen jelezve jó szándékát". Gyurcsány megállapította, hogy nincsenek politikai feszültségek a két ország között, de többet lehet és kell tenni az üzleti kapcsolatok fejlesztéséért. Ennek érdekében két új egyezményt is aláírtak. Délben Borisz Tadics szerb államfő adott ebédet a magyar miniszterelnöknek. Elsősorban arról esett szó, hogy Magyarország milyen tapasztalatokkal és konkrétumokkal segítheti Szerbia euroatlanti integrációját.

Mindkét részről megjegyezték, hogy az államszövetség másik országa, Montenegró sokkal jobban vonzza a magyar befektetőket, mint Szerbia. Gyurcsány este Montenegró fővárosába, Podgoricába látogatott, ahol Milo Djukanovics kormányfővel tárgyalt.

Montenegró reméli, hogy egyenrangú független államként megállapodhat Szerbiával - válaszolta a Népszabadság kérdésére Milo Djukanovics, a montenegrói kormányfő. Amennyiben ez nem sikerül, és ez Szerbián is múlik, akkor 2006 februárja és áprilisa között Montenegró ismét kiírja a függetlenségről szóló népszavazást. Montenegró célja mindenképpen az, hogy új típusú, két független állam közötti kapcsolatok jöjjenek létre a jelenlegi államközösség két tagja, Szerbia és Montenegró között.

Néhány órával korábban Tadics szerb elnök úgy nyilatkozott, hogy szerinte meg kellene őrizni az államszövetséget. Mint mondta: a montenegrói polgároknak joguk van úgy dönteni, ahogy akarnak, "de remélem, úgy döntenek, ahogy én szeretném". Ezzel arra utalt, hogy Szerbia nem venné jó néven Montenegró teljes függetlenedését.

Djukanovics válaszolt a Népszabadság kérdésére Koszovóval kapcsolatban is. Mint mondta, ez Szerbia, az albánok és a nemzetközi közösség dolga, de a maga részéről örül annak, hogy elhatározták: az év utolsó negyedében megkezdődnek a tárgyalások az albán többségű dél-szerbiai terület státusának végleges rendezéséről.

Montenegró és Koszovó függetlenségével kapcsolatban a magyar álláspont az, hogy olyan megoldást támogat, amely erősíti a térség stabilitását, és megfelel a demokrácia, az emberi és a kisebbségi jogok, valamint az európai integráció elvárásainak. Gyurcsány Montenegró fővárosában elégedetten állapította meg, hogy a magyar cégek méltányos elbánásban részesülnek az itteni privatizációban. Tegnap új egyezményt is aláírtak bauxit vásárlásáról és montenegrói oktatási intézmények fejlesztéséről.

Ma a miniszterelnöki vizit a Vajdaságban, Újvidéken és Szabadkán folytatódik.

Gyurcsány Ferenc beszélget szerb kollégájával, Vojiszlav Kostunicával
Gyurcsány Ferenc beszélget szerb kollégájával, Vojiszlav Kostunicával
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.