EBESZ: egyre több gyerek kerül emberkereskedők kezébe
A gyerekekkel folytatott kereskedelem bővülésének nem utolsósorban az az oka, hogy a kiskorúak az AIDS világában többnyire "biztonságosnak", azaz vírusmentesnek számítanak. Szintén egyre gyakrabban használják fel a kiskorúakat koldulásra vagy más, kisebb horderejű bűncselekmények elkövetésére - mondta el Helga Konrad a konferencia elnöke, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) különmegbízottja. Független intézetek adataira hivatkozva megemlítette, hogy minden évben kétmillió gyermek válik visszaélés áldozatává világszerte, és vélhetően kétharmaduk emberkereskedők kezébe kerül.
Az értekezlet az emberkereskedelem délkelet-európai felszámolásával kapcsolatos erőfeszítések összehangolására, erősítésére összpontosított. Ismertettek egy módszert, amely Szerbiában már hasznosnak bizonyult az emberkereskedők kezébe kerültek azonosításában. A módszer a rendőrség és egy országos nem kormányzati szervezet együttműködésére épül. Előnye, hogy az együttműködés révén könnyebb az áldozatok személyazonosságának gyors megállapítása és biztonságba helyezésük. Azok ugyanis, akik emberkereskedők kezére kerülnek, gyakran azért nem mernek kapcsolatba lépni a hatóságokkal, mert tartanak attól, hogy eljárás indul ellenük.
Mint arra Helga Konrad rámutatott, még mindig elterjedt az a helytelen gyakorlat, hogy a sértetteket illegális bevándorlóként kezelik, és azonnal visszaküldik származási országukba. Akiket ilyen módon kitoloncolnak, azok számára ez gyakran ördögi kör kezdetét jelenti: a hazájukba visszaküldöttek fele ismét bűnözők karmai között köt ki - hangsúlyozta. A különmegbízott a nemzetközi rendőri, igazságszolgáltatási szervek és a nem kormányzati szervezetek közötti együttműködés javítását, az emberkereskedők számára szigorúbb börtönbüntetést, valamint az áldozatok és a tanúk fokozottabb védelmét szorgalmazta az emberkereskedelem visszaszorítása érdekében.
(MTI)