Gőzerővel kutatják a magyar nukleáris lerakó lehetőségét
A 21 négyzetméter keresztmetszetű vágatok építése február 8-án kezdődött. A két, egymástól 110 méterre haladó kutatóakna 1700 méter hosszú lesz. Várhatóan 28 hónap múlva, a felszín alatt 250 méterrel érik el azt a helyet, amit az 1998 decembere óta végzett geológiai kutatások alapján a szakemberek alkalmasnak találtak arra, hogy ott helyezzék el a Paksi Atomerőműből kikerülő kis és közepes radioaktivitású hulladékot.
Mindezt a csütörtökön ötödik alkalommal megtartott „TETT-re kész nap” sajtótájékoztatóján mondta el Hegyháti József, a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Kht. ügyvezető igazgatója. A nyílt napokon beszámolnak a környéken lakóknak, érdeklődőknek az eddig végzett munkáról. Ezt a TETT, a Társadalmi Ellenőrző és Tájékoztató Társulás szervezi.
Az eddigi kutatás 13 milliárd forintba került, a most folyó fúrás további 10 milliárdba, s ha az Országgyűlés végül úgy dönt, hogy itt legyen a paksi radioaktív hulladék végleges tárolója, annak kialakítása további 10 milliárd forint.
Erre, valamint a kiégett üzemanyag és a leállított erőmű sugárzó részeinek végleges elhelyezésére az atomerőmű minden évben jelentős összeget, az idén 23 milliárd forintot fizet be az erre szolgáló alapba.
Krachun Szilárd, Bátaapáti polgármestere, a TETT elnöke szerint az építkezés kezdete után is a lakók 88 százaléka kedvezően vélekedik a radioaktív hulladékok tárolójának ottani építéséről.
(forrás: MTI)