Mérkőzés a stadionokért
Az eredeti elképzelések szerint az állam már rég túladott volna körülbelül negyven, állami kezelésű sportingatlanon, ám eddig - értesülésünk szerint - csak egyetlen nagyobb tranzakció zárult le. A csúszásért a sportegyesületek és az önkormányzatok okolhatók. Az állam ugyanis nekik szeretné átpasszolni a vagyonkezelés jogát, ám az érintettek nem tülekednek kifejezetten e lehetőségért. Visszafogottságuk teljes mértékben érthető, hiszen egy-egy nagyobb ingatlan fenntartása és működtetése évente százmilliókba kerül, miközben a hasznosításból származó bevételek a legtöbb esetben nem fedezik a kiadásokat. A hiányt pedig a folyamatos forráshiánnyal küszködő helyhatóságok és sportklubok képtelenek saját erejükből finanszírozni.
A kormány még tavaly döntött arról, hogy kizárólag az úgynevezett olimpiai központnak minősített ingatlanok működtetésére hajlandó költeni az adófizetők pénzéből, az egyesületek kezelésében lévők fenntartásához viszont egy fillért sem ad, sőt azok vagyonkezelési jogáról is lemondana. A tárgyalások azonnal megkezdődtek, hiszen olyan nagy értékű ingatlanok további sorsáról volt szó, mint az FTC Üllői úti, az Újpest Megyeri úti pályája, a Vasas Fáy utcai vagy az MTK Hungária körúti arénája, illetve a kispesti Bozsik stadion. A felsorolásból is látható, hogy főként budapesti ingatlanokról van szó, a vidéki futballstadionokat ugyanis már régóta a helyi önkormányzatok kezelik.
A döntés után kevesen gondolták, hogy a tárgyalások enynyire elhúzódnak, hiszen a döntéshozók valószínűleg abban bíztak, a befektetők érdeklődését felkeltik majd a kedvező helyeken fekvő létesítmények. Nem így történt, s mindeddig pusztán egyetlen egyesület, a Vasas szerezte meg három létesítmény vagyonkezelői jogát negyvenkilenc esztendőre. A tranzakcióval mindkét fél elégedett.
Az elmúlt napokban felröppent a Ferencváros háza tájáról származó hír is, mely szerint az Üllői úti stadion vagyonkezelői jogát hamarosan szintén átruházhatják. Csakhogy mind a tulajdonos Kincstári Vagyoni Igazgatóság, mind a vagyonkezelést végző Sportfolió Kht. úgy foglalt állást, hogy a megállapodás megkötése nem történhet meg néhány hét leforgása alatt, mivel a feleknek még nem sikerült mindenben megegyezniük. Az FTC egyébként csak úgy juthat hozzá pályája negyvenkilenc esztendőre szóló vagyonkezelői jogához, ha talál olyan befektetőt, aki kifizet ezért 1,2 milliárd forintot, s vállalja azt is, hogy az ingatlanfejlesztéseknél figyelembe veszi a "sportcélokat".
A másik két klubnál még ennyi eredményt sem tudnak felmutatni. A Sportfolió Kht.-tól származó információnk szerint az MTK ugyan érdeklődik a Hungária körúti ingatlan iránt, de aligha lehet gyors egyezségre számítani néhány nézetkülönbség miatt. Az Újpest még itt sem tart. A Megyeri úti aréna fejlesztését ugyanis a stadionrekonstrukciós program keretében - állami pénzből - már elvégezték, a hosszú távra kötött szerződés pedig garantálja, hogy a klub használhatja a létesítményt. Ennek birtokában pedig nagyon is érthető, ha az egyesület nem igyekszik átvenni a súlyos pénzeket felemésztő működtetés terheit.