Madridi bomba a béketárgyalások ellen
A nagy erejű robbanást követően négy embert kórházba szállítottak, további mintegy ötven személyt kisebb sérülésekkel a helyszínen láttak el. Az ETA baszk szeparatista szervezet nevében - ezúttal is - egy névtelen telefonáló háromnegyed órával korábban figyelmeztette a Gara című baszk napilapot és az Euskadi rádióadót a merényletre, így a madridi rendőrségnek még a robbanás előtt néhány perccel sikerült a helyszínre érkeznie és lezárnia a megjelölt körzetet. A pokolgép 9 óra 30 perckor robbant Madrid San Blas kerületében, a Suanzes metrómegállónál.
José Luis Rodríguez Zapatero spanyol kormányfő a szenátus tegnapi ülésén elítélte a terrorakciót, és leszögezte, hogy a robbantást elkövető Baszk Haza és Szabadság (ETA) terrorcsoport sorsa nem lehet más, mint "a fegyverletétel és az önfeloszlás". Az ETA még a Franco-rendszer idején kezdte fegyveres akcióit, miután a diktatúra megfosztotta a baszkokat nemzeti jogaik, így nyelvhasználatuk gyakorlásától. Az ETA egy független Baszkföld megteremtését tűzte zászlajára Spanyolország északi és Franciaország délnyugati részén, harcának több mint 800 ember esett áldozatul a hatvanas évek óta.
A szerdai merénylet nyolc nappal az után történt, hogy a madridi parlament felhatalmazta a kormányt, kezdjen béketárgyalásokat a szakadár szervezettel, ha az előbb lemond az erőszakról. A törvényhozásban egyedül a konzervatív néppárti honatyák voksoltak a tárgyalási felhatalmazás ellen. A Néppárt szerint Zapatero szocialista kormánya szakít a terrorizmus elleni platformmal. A törvényhozási felhatalmazás bejelentése óta egyébként már több robbantást követtek el Spanyolország baszkok lakta vidékén. A fővárosban viszont február 9-e óta nem hajtott végre merényletet a szervezet. Ugyanakkor a spanyol rendőrség, együttműködve francia kollégáival, a hét elején az ETA nemzetközi kapcsolatait szervező három tagját vette őrizetbe francia területen.