Megbukik az ügynöktörvény?
A köztársasági elnököt kérik fel a koalíciós pártok, hogy az elmúlt rendszer titkosszolgálati tevékenységének feltárásáról szóló, elfogadás előtt álló törvénnyel kapcsolatban kezdeményezzen előzetes alkotmányossági kontrollt. A jogszabály egy beterjesztett módosítás révén lehetővé tenné ugyanis, hogy az elmúlt rendszer titkosszolgálataihoz kötődő személyeket megnevezzék, miközben egy alkotmánybírósági döntés szerint erre alapvetően csak közszereplők esetében van lehetőség. Az MSZP ezért alkotmánymódosítási javaslattal élt. Ezt a korábbi végszavazáson egyes fideszes képviselők is támogatták, a legnagyobb ellenzéki párt frakciójának azonban csak töredéke jelent meg a végszavazásnál, ezért a módosítás elfogadásához szükséges kétharmados többséget nem sikerült biztosítani. Az MSZP válaszul ismét benyújtotta a tervezetet. Új helyzet állt elő hétfőn azzal, hogy a Fidesz most már egyhangúlag elutasította a múlt alkotmányos keretek között történő megismeréséhez szükséges alkotmánymódosítást - jelentette ki tegnapi, Pető Iván szabad demokrata, valamint Burány Sándor MSZP-s frakcióvezető-helyettessel közösen tartott sajtótájékoztatóján Lendvai Ildikó. A szocialista képviselőcsoport vezetője szerint ezzel egyértelművé vált, hogy mely politikai erők kívánják megakadályozni az elmúlt rendszerhez kötődő titkosszolgálati tevékenység feltárását. Pető ugyancsak azt emelte ki, hogy a Fidesz nyilvánvalóan nem akarja a nyilvánosságot, miközben most a törvényhozás egy tizenöt éve húzódó ügyet zárhatna le.
A koalíciós pártok a múlt feltárására mindenképpen alkotmányos megoldást kívánnak találni - hangsúlyozta Lendvai. Ezért a törvény módosítására beterjesztett javaslat jövő hétfői végszavazása után, annak kihirdetése előtt közösen kérik fel az államfőt arra, hogy kezdeményezzen előzetes alkotmányossági kontrollt. A frakcióvezető szerint így egyértelműen kiderül, hogy a törvénymódosítás az alaptörvény korrekciója nélkül is alkalmazható-e.
Ez mindenképpen fordulat az ügynökügyben: szakemberek szerint az alkotmánybírósági normakontrollon könnyen fennakadhat a jogszabály. Ez pedig azt jelenti, hogy patthelyzet alakul ki - kezdődhet minden elölről. Ebből arra lehet következtetni, hogy ebben a ciklusban nem lesz ügynöktörvény.