Darvas: cégek akadályozzák a génpiszkált növények vizsgálatát

Lehetetlenné teszik a génmódosított (GM) növények független vizsgálatát a biotechnológiai cégek, állította sajtótájékoztatón Dr. Darvas Béla, a Magyar Tudományos Akadémia tudósa Brüsszelben. Miközben a független vizsgálatokra alig van lehetőség, hamarosan hazánkban is döntés születik a génmódosítás engedélyezéséről, állítja a Greenpeace.

Darvas a génmódosított növények veszélyeire hívta fel az európai közvélemény figyelmét a Greenpeace brüsszeli sajtótájékoztatóján. Legfenyegetőbbnek a génpiszkált növények természet sokféleségére gyakorolt káros hatásait tartja. A professzor kritizálta biotechnológiai cégeket, amelyek szerinte nem mutatnak együttműködési hajlandóságot a független tudósokkal, sőt gyakran akadályozzák a munkájukat.

„A magyar kormány nevében sokszor kértük már a hazánkban is jelenlevő Monsanto biotechnológia céget, hogy biztosítson a vizsgálatok számára vetőmagokat. A cég ezt megtagadta, ami a tudományos szempontból teljesen elfogadhatatlan – nyilatkozta Darvas, és hozzátette: ”Nem fogjuk elhalasztani a kutatásainkat csak azért, mert a lehetséges eredmények aggasztják a biotechnológiai cégeket. Mindenesetre érdekes, hogy ezeket a vállalatokat mennyire nem érdekli, terményeik milyen hatást fejtenek ki a környezetre.”

A jelek szerint a biotechnológiai cégek joggal aggódnak, hogy az általuk előállított magok veszélyt jelenthetnek a környezetre, állítja a Greenpeace. Darvas kutatásai szerint a génmódosított szervezetek negatív hatást gyakorolnak a környezetre. Számos élőlény érzékeny például arra a génmódosított kukoricára, amely egy baktérium által termelt méreganyagot (Bt) állít elő. Darvas és kutatócsoportja megállapította, hogy a veszélyeztetett nappali pávaszem lepke hernyóinak 20%-a elpusztult, amikor génmódosított pollen jutott szervezetébe. Amelyek nem pusztultak el, lassabban fejlődtek tovább. Újabb felméréseket tehát mindenképpen indokolt lenne végezni a témában.

Magyarországon jelenleg rendelet tiltja a génmódosított kukorica termesztését. A Greenpeace ugyanakkor attól tart, hogy a Gazdasági Minisztérium nyomására a génmódosított növényekre kiszabott termesztési tilalmat hamarosan feloldjak és más génmódosított növények engedélyezését is lehetővé teszik. A gazdasági miniszter állításai szerint a biotechnológia az egyik legfontosabb gazdasági prioritás Magyarország számára, az EU-ban viszont a fogyasztok többsége elutasítja a génmódosított növényeket, s a magyar termékeket éppen garantáltan génmódosítás-mentességük miatt vásárolják.

„A biotechnológia mezőgazdasági alkalmazásának támogatásával Kóka János gazdasági miniszter veszélyeztetheti a magyar gazdák európai piacait. Gazdasági és környezetvédelmi szempontból egyaránt az a legfontosabb: ne tegyek lehetővé Magyarországon a génmódosított növények termesztését”– jelentette ki Nemes Noémi, a Greenpeace magyarországi kampányfelelőse.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.