Japán bírálja Kína "nyers eljárását"
A diplomáciai tapintat hiányával vádolták Pekinget, és bocsánatkérésre szólították fel. "Még ha elfogadjuk is a kínai magyarázatot, amely szerint sürgős hazai teendői szólították haza Vu miniszterelnök-helyettest, akkor is elvárnánk egy bocsánatkérő szót" - mondta Macsimura Nobutaka külügyminiszter. Aszo Taro belügyminiszter úgy fogalmazott, hogy ez a "nyers" kínai eljárás tovább rontja a kétoldalú viszonyt. Koidzumi kormányfő meghökkenésének adott hangot a találkozó váratlan lemondása miatt.
Tokiói és pekingi elemzők valószínűnek tartják: a kínai fél azért mondta le a találkozót szinte az utolsó pillanatban, mert felháborította, hogy a japán kormányfő éppen Vu látogatása alatt jelentette be szándékát a Jaszukuni szentély újabb felkeresésére. E tokiói szentély háborúkban elesett japánok emlékét őrzi, többek között elítélt háborús bűnösökét is. Kínai megítélés szerint a szentélyben tett kormányfői látogatások Japán militarista múltja előtti tisztelgésként értelmezhetők.
Az elemzők feltevéseit alátámasztotta a kínai külügyminisztérium szóvivőjének keddi nyilatkozata. Kung Csüan (Kong Quan) szóvivő kijelentette Pekingben, hogy a kínai kormány "roppant elégedetlen" a szentélylátogatásokat illető japán kijelentésekkel.
Kína a háborús bűnök megbánását várja el
Kína rendkívül elégedetlen a japán vezetőknek a japán háborús halottak emlékét őrző szentély látogatásával kapcsolatos kijelentéseivel,amelyek nem javítják a kétoldalú kapcsolatokat - írta kedden az Új Kína(Xinhua) hivatalos kínai hírügynökség.
Kínai megítélés szerint Japán mind a mai napig nem bánta meg őszintén a második világháború előtt és alatt elkövetett bűneit, köztük Kína elleni agresszióját, kínaiak százezreinek megölését, kínai nők tízezreinek prostitúcióra kényszerítését, a kínaiakon végzett kegyetlen orvosi kísérleteket.
A múlt hónapban tiltakozások, zavargások törtek ki Kínában egy japán történelemtankönyv tokiói engedélyezése miatt. Kínai felfogás szerint az új japán tankönyv kisebbíteni, illetve eltussolni igyekszik a japán háborús bűnöket. A történelmi múlttal kapcsolatos viszály elsimítása érdekében élénk diplomáciai tevékenységbe fogott mindkét fél, eredetileg Vu látogatása is ezt a célt szolgálta volna.
Az Új Kína kedden idézte a pekingi külügyminisztérium szóvivőjét, KungCsüant (Kong Quan), aki kijelentette: Peking legnagyobb sajnálatára VuJi szigetországi tartózkodása során a japán vezetők sorozatosanmegjegyzéseket tettek a tokió Jaszukuni-szentély felkeresésévelkapcsolatban, ami a kínai-japán viszony javítását célzó erőfeszítésekellenében hat. "Kína rendkívül elégedetlen ezzel" - hangoztatta aszóvivő.
A viszály mostani kiújulásának közvetlen oka egy japán történelemtankönyv tokiói engedélyezése volt. A szóban forgó tankönyv kínai megítélés szerint leplezni próbálja a Kína elleni japán agresszió során elkövetett rémtetteket. Az is módfelett bosszantja Pekinget, hogy Koidzumi japán kormányfő minden évben elzarándokol a japán háborús halottak emlékét őrző tokiói Jaszukuni-szentélybe. Ezáltal a japán kormányfő hazája militarista múltjának is tisztelettel adózik, hiszen a szentély elítélt háborús bűnösök emlékét is őrzi - vélik Pekingben.
Tajvan felségvizei megsértése miatt tiltakozik
Tajvan szerint ismét kínai hajó sértette meg felségvizeit, egy hónapon belül már másodszor.
Mint a tajvani parti őrség szóvivője közölte, egy geológiai kutatóhajó hatolt be vasárnap a tajvani vizekre, 95 tengeri mérföldre a sziget déli kikötővárosától, Kaohsziungtól. Tajvan parti őrhajókkal és egy helikopterrel kényszerítette a kínai hajót távozásra.
Május elején egy olajkutató hajó követett el tajvani álláspont szerint hasonló behatolást a Dél-kínai-tenger egy részére, amelyet mind Kína, mind Tajvan a magáénak tekint.
A szóvivő felszólította Pekinget: hajói tartózkodjanak a tajvani felségvizek megsértésétől, hogy "fenntartható legyen a tengerszoros nyugalma." A szárazföldet és a szigetet egy 140-160 kilométer széles tengerszoros választja el egymástól. (MTI)