Kettős hatás Budapestre
A Németországot jól ismerő és lapunk által megkérdezett hazai szakértők a CDU/CSU feltételezett győzelmétől német belpolitikai és Európa-politikai változásokat várnak. - A keresztény pártok az SPD-nél sokkal erőteljesebben képviselnék az uniós költségvetés lefaragását, és Törökország csatlakozása helyett az Ankarával kötendő stratégiai partneri szövetséget támogatnák - mondta Balázs Péter volt berlini nagykövet és hazánk első EU-biztosa. Kiss J. László, a Teleki László Intézet főigazgató-helyettese úgy látja: a CDU/CSU elsősorban a multinacionális, illetve a jelentős erőt képviselő kis- és középvállalkozói rétegnek nyújtandó kedvezményekkel próbálná fellendíteni az NSZK lényegében stagnáló gazdaságát. - A német belső piaci helyzet komoly kihatással van az ahhoz számtalan szállal kötődő magyar gazdaságra is. Ezért sem mindegy, hogy a németek óvatos-takarékos vagy inkább költekező fogyasztói magatartást tanúsítanak. Európában van egy olyan általános vélekedés, miszerint a berlini kormányváltás sokkal dinamikusabbá tenné a német gazdaságot, és növelné a fogyasztói bizalmat - fejtegette Kiss J. László. Balázs Péter ugyanakkor hozzátette: egyelőre nem tudni, hogy a keresztény pártok valóban rendelkeznek-e a problémák megoldásához szükséges receptekkel.
A hagyományosan jó magyar-német viszonyt illetően Kiss J. László fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy az EU-tagsággal új korszak kezdődött. Az unióban kérdésterületenként változó, ad hoc koalíciók alakulnak, és ebben a feltételrendszerben már nem lehet kizárólag a határnyitáskor szerzett magyar érdemekre "építkezni". Balázs Péter meglátása szerint a szociálliberális magyar kormányok mind a német szocdemekkel, mind a keresztény pártokkal jó kapcsolatokat ápoltak. A Fidesz - főleg az Orbán-kormány idején - Bajorország és a tartományt hosszú évtizedek óta irányító CSU felé nyitott, de 2002 óta a CDU-val is szorosabbra fűzte a viszonyt.
A magyarországi német befektetések értéke 2004 végén meghaladta a 10,74 milliárd eurót - derült ki a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) adataiból. Az Észak-Rajna-Vesztfáliából (német rövidítéssel NRW) származó cégek - a tartományi minisztérium összesítése értelmében - több mint 2,3 milliárd eurót fektettek be hazánkban. A mintegy háromezer NRW-beli székhellyel bíró vállalkozás közül a legismertebbek közé a Deutsche Telekom, az energiaiparban érdekelt RWE és az E.ON, a vegy- és gyógyszeripari óriás Bayer, a Metro kereskedelmi konszern (Metro, Media Markt, Saturn, Praktiker) és a barkácsáruházakat fenntartó Obi tartozik. Magyarország és a több mint 18 millió lakosú tartomány között a kereskedelmi forgalom tavaly meghaladta az 1805 millió eurót, ami a magyar-német összforgalom mintegy 14,4 százalékát tette ki - közölte érdeklődésünkre a DUIHK. (D. A.)