Átfogó autonómiák és elfeledett kisebbségek

Azzal, hogy az uniós alkotmány, magyar javaslatra, rögzíti a kisebbségi jogokat is, a földrészen élő nemzeti és etnikai kisebbségek fontos hivatkozási alapra találtak, és mostanában a korábbinál gyakrabban hívják fel a figyelmet helyzetükre, illetve leginkább ennek megoldatlan vonatkozásaira.

A szóban forgó kisebbségek jogi státusa eltérő módon van szabályozva az egyes államokban - a kép a széles körű katalán vagy dél-tiroli autonómiától a teljes jogfosztottságig terjed. Brüsszeli, kolozsvári és pozsonyi tudósítóink e sajátos problémák némelyikét vázolják fel bizonyos európai országokban.

EU: nincs normarendszer

Katalónia, Baszkföld, Dél-Tirol, Korzika, Flandria és Vallónia, a svédországi Aland-szigetek, a dán koronához tartozó Grönland: az európai autonómiák és a kisebbségi önkormányzatok tapasztalatai kerültek napirendre az Európai Parlament nemzeti kisebbségi pártközi csoportjának májusi ülésén. - Habár az EU-nak nincs kisebbségvédelmi rendszere, kidolgozott jogi normarendszere a kisebbségi autonómiák vonatkozásában, mégis találhatunk néhány szilárd fogódzót az európai uniós alapelvek között. A szubszidiaritás alapelve, a megfelelő pénzügyi forrásokkal rendelkező önkormányzatok és az önálló fejlesztési-közigazgatási régiók tulajdonképpen 80-90%-ban megvalósítják az autonómiát - nyilatkozta lapunknak Tabajdi Csaba szocialista euro-képviselő, a fórum alapító társelnöke.

A tanácskozáson Christoph Pan bolzanói professzor a dél-tiroli autonómia tapasztalatait osztotta meg a résztvevőkkel. Hangsúlyozta, hogy a ma Olaszországhoz tartozó Dél-Tirol látványos gazdasági fejlődése a széles körű autonómiának köszönhető. A II. világháború után még a legszegényebbnek számító térség mára Európa egyik leggazdagabb régiójává vált.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.