Hétfőn 24 órás BBC-sztrájk
A szakszervezetek - miután nem sikerült javaslataikat elfogadtatni a cégvezetéssel - az alkalmazottak megszavaztatása után három sztrájknapot jelöltek ki: az első, 24 órás akció hétfőn lesz, a második május 31-én, a harmadik június 1-jén, vagyis ekkor a BBC-t 48 órás folyamatos sztrájk fogja sújtani.
A szakszervezetek szerint a munkabeszüntetésben az újságírók és a műszakiak egyaránt részt vesznek; a BBC stúdiói előtt sztrájkőrség ügyel majd az akció hatékonyságára.
Az érdek-képviseleti vezetők szerint a hétfői sztrájk meg fogja bénítani a legfőbb hír- és aktuálpolitikai műsorokat. Jeremy Paxman, a BBC2 tévén esténként sugárzott, igen nagy nézettségű napi politikai magazinműsor, a Newsnight főszerkesztője, a BBC tévé egyik lehírhedtebb - interjústílusa miatt szakmai körökben is csak "rottweilerként" emlegetett - politikusvallatója már közölte, hogy nem áll szándékában "áttörni a sztrájkőrséget", vagyis ez a program hétfő este jó eséllyel elmarad.
Az előzetes várakozások szerint azonban gyakorlatilag lehetetlenné válik a BBC tévé Breakfast (Reggeli) című, 6-tól 9 óráig tartó fő reggeli hírműsorának sugárzása és a napközbeni híradók leadása is.
A sztrájk várhatóan erősen érinti a BBC csak Nagy-Britanniában fogható hírtévéjét, a BBC News 24-t, valamint a BBC-rádiókat és az internetes hírszolgáltatást is.
A munkabeszüntetésekkel a szakszervezetek nyíltan, saját megfogalmazásuk szerint is "a lehető legnagyobb fennakadást" igyekeznek elérni. A kijelölt sztrájknapok mindazonáltal elkerülték az egyik legnagyobb figyelemmel várt májusi közvetítést, a 21-én lezajlott angol labdarúgó kupadöntőt.
Az érdekképviseletek azonban már a múlt héten jelezték, hogy további sztrájknapok bejelentése várható, vagyis az újabb munkabeszüntetések érinthetik például a június 20-án kezdődő wimbledoni tenisztorna közvetítését.
A sztrájkok bejelentésének előzményeként - még decemberben, majd március végén ismét - jelentős, összességében 3780 fős, vagyis mintegy 14 százalékos, megtakarítási célokkal indokolt leépítési tervet jelentett be a BBC vezérigazgatója. Mark Thompson szerint ez elengedhetetlen a kitűzött cél, évi 355 millió font (130 milliárd forint) megtakarítás eléréséhez.
A BBC, amelynek sem tévé-, sem rádióműsoraiban soha nincs reklám, kizárólag a háztartásonként 127 fontos - összesen mintegy 3,8 milliárd fontnyi (1350 milliárd forint) - éves előfizetési díjból él.
A szakszervezetek a BBC történetének legkárosabb elbocsátási hullámaként jellemezték a leépítési tervet.
(MTI)