Roma a roma fiú támadója
Péntekre virradóra a BRFK nyomozói őrizetbe vették Gy. M. 17 éves törökbálinti fiatalembert. A kihallgatásán magát romának valló, baráti körében Mortimer becenéven ismert fiatalember beismerte: ő szúrta át május 8-án egy karddal a 15 éves P. Józsefet a 21-es busz Várfok utcai végállomásán. Tagadta ugyanakkor, hogy tettének rasszista indítékai voltak. Elmondása szerint a sértettel szóváltásba keveredett a buszon, ennek végén rántott kardot.
Bár P. Józsefet a mentők életveszélyes sérülésekkel szállították kórházba, gyors és látványos gyógyulásának köszönhetően péntek délben - a rendőrség sajtótájékoztatójával egy időben - elhagyhatta a kórházat. Kiss József, a Szent János Kórház főorvosa szerint azonban a teljes felgyógyulás még hónapokig tarthat.
P. József, a fiú édesapja példás büntetést kért gyermeke támadójára. Az Európai Roma Jogok Központja (ERRC) szintén a rendőrségi tájékoztatóval egy időben kiadott közleményben azt javasolta: Magyarországon kezdjenek nyilvános vitát arról, hogy az igazságszolgáltatás szervei milyen kritériumok alapján minősítenek egy cselekményt rasszista indíttatásúnak. Az ERRC szerint nem ez az első eset, amikor a magyar hatóságok bagatellizálják a rasszizmus megjelenését romák sérelmére elkövetett támadások esetén. A rendőrség ezt a vádat egy, a sajtótájékoztatón elhangzott újságírói kérdésre válaszolva határozottan visszautasította. Gergényi Péter, Budapest rendőrfőkapitánya leszögezte: a rendőrség minden esetben a tettesek elfogását tekinti fő feladatának, és nem vizsgálja a sértett, illetve a tettes etnikai, vallási hovatartozását.
Tóth Gábor ezredes, a főkapitány bűnügyi helyettese az elmúlt 12 nap rendőri intézkedéseiről elmondta: miután P. József barátaitól megtudták, hogy egy régi katonai öltözéket viselő, kardokkal, pajzsokkal és sisakokkal felszerelt hatfős társaság egyik tagja volt a támadó, elsősorban az ismert hagyományőrző szervezetek tagjai és a szerepjátékosok között keresték a tettest. Harminc ilyen szervezet több száz tagját ellenőrizték. Tizenkét személyt állítottak elő, de a tanúk egyikükben sem ismerték föl a támadót. - A félmilliós nyomravezetői díj ellenére rendkívül kevés bejelentést kaptunk - mondta Tóth, ezért emelték föl két napja egymillió forintra a nyomravezetőnek felajánlott jutalmat.
Csütörtökön egy telefonáló bejelentése nyomán jutott el a rendőrség egy be nem jegyzett hagyományőrző társasághoz. A tizenöt-húsz fős csoport kezdetben a törökbálinti futballpályán, április óta azonban már a Normafánál tartotta foglalkozásait. A tanú elmondta, hogy két és fél évig egy hagyományőrző egyesület tagja volt, de miután munkanélküli lett, és nem tudta fizetni a tagdíjat, kizárták. Egy évvel ezelőtt egy ruhaüzletben, ahol rendszeresen vásárolt, megszólította egy fiú, aki - miután kiderült, hogy mindketten vonzódnak a harcművészetekhez - felajánlotta, hogy kiképzi őt és barátait is a karddal való küzdelemre. Április közepe óta tartották foglalkozásaikat a Normafánál.
Május 8-án is "kiképzésre" indultak. A csoport egyik tagja, akit csak becenevén - Mortimer - ismertek a többiek, valódi kardot hozott magával. A 21-es busz megállójában találkoztak P. Józseffel és két barátjával, akik megjegyzéseket tettek rájuk, az öltözékükre és a náluk lévő faeszközökre. Állítólag a háromfős baráti társaságból elhangzott egy olyan megjegyzés is, hogy "nyakon szúrlak, te mitugrász". Amikor mindkét társaság felszállt a buszra, újabb "poénok" hangzottak el a hagyományőrzők rovására, mire Mortimer kissé kihúzta hüvelyéből az éles kardot, P. Józsefre nézett, és azt mondta: "Ettől félned kellene." A 15 éves, jó erőben lévő fiú ekkor felemelkedett, és megkérdezte: "Miért, mit csinálsz? Leszúrsz?" Még föl sem állt teljesen, amikor Mortimer kirántotta kardját, és egyetlen erőteljes mozdulattal átszúrta a testét - vallotta a tanú.
Mortimer és csapata leszállt a buszról, és gyalogosan menekült el. A kardot a Hajógyári-szigeten rejtették el, ahonnan a hét közepén Mortimer egyik hozzátartozója elvitte.
Mortimert, azaz Gy. M.-et péntekre virradóra vették őrizetbe törökbálinti otthonában. A fiú beismerte tettét. Romának vallotta magát. A Roma Sajtóközpont ezzel szemben a megszúrt fiú szüleire hivatkozva azt közölte: P. József barátai nem látták romának a támadót. "Barna bőrű volt és húzott szemű, de nem roma", mondta fiára hivatkozva P. József.
Tóth Gábor kérdésünkre elmondta: a sértett fiú barátainak vallomása és a gyanúsított beismerése közti jelentős különbség (P. József barátai korábban nem tettek említést a hagyományőrzők froclizásáról, sem a kardforgató és barátjuk között kialakult szópárbajról) tisztázása még hátravan. Tegnap este a hatfős társaság további négy tagja lett meg: egy húszéves fiú, valamint három fiatalkorú. Egyikük lány. A Törökbálinton tartott másodszori házkutatás során előkerült Mortimer kardja is. A jövő hét elején a rendőrség kifizeti az egymillió forintos jutalmat a nyomravezetőnek.
Horváth Aladár, a Roma Polgárjogi Alapítvány elnöke fontosnak tartja, hogy megvan a feltételezett tettes, de továbbra sem zárja ki azt a lehetőséget, hogy a 15 éves roma fiú rasszista támadás áldozata lett. Annak ellenére így gondolja, hogy a támadó szintén romának vallja magát. Horváth szerint a származás ebben az esetben nem feltétlenül cáfolja gyanúját, hiszen "az is lehet rasszista, aki most cigánynak mondja magát". Hangsúlyozta: a vasárnapi emberi jogi tüntetésen elhangzott beszédében és minden más megnyilvánulásában arra hívott fel, hogy mindenféle erőszak ellen fel kell lépni, akárki is az elkövető, és akárki is az áldozat.
Furmann Imre, a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda igazgatója utólag különösképpen örül annak, hogy óvatosan nyilatkozott az ügyről. Korábban is azt mondta, hogy nem szabad elhamarkodott kijelentéseket tenni, meg kell várni, amíg a rendőrség elfogja a tettest: a támadó motivációiról csak ezt követően lehet véleményt nyilvánítani. Az, hogy az elkövető romának vallja magát, nem változtat a tényen, hogy a kis híján végzetes tragédia helyszínén a busz utasai közönyösek maradtak. Ez a legszomorúbb az egészben - jegyezte meg Furmann Imre. (Munkatársunktól)