Ombudsman: jogsértő Malom központ
A Kecskemét belvárosában egy éve megkezdődött központépítés miatt több helyi civil szervezet is az állampolgári jogok országgyűlési biztosához fordult. A tiltakozók arra hivatkoztak, hogy a város jegyzője nem tekintette őket ügyfélnek, és az építési engedély kiadása ellen benyújtott fellebbezésüket elutasította. Az ombudsman úgy ítélte meg, hogy az építmény súlyosan érinti a vele szemközt élők jogait, életfeltételeit, mert egy ilyen méretű beruházás során jelentősen változik a környék forgalma, légszennyezettsége, zajterhelése, nem utolsósorban a városkép is. Lenkovics kijelenti: az építkezés ellen fellépő magánszemélyeket - mint a közterületet képviselő közösséget - megillette volna az ügyféli jogosultság. Az, hogy sem szakmai szervezetek, sem az építkezés közvetlen közelében élő polgárok nem szólhattak bele érdemben a környezetükben zajló folyamatokba - fejti ki az ombudsman -, nem felel meg az Európai Építészeti Örökség védelméről szóló egyezménynek sem.
Lenkovics Barnabás leszögezi: a jelenlegi jogszabályok öszszessége különösen a városközponti nagyberuházások esetén nem biztosítja megfelelően az állampolgárok egészséges környezethez való jogának érvényesítését. Hangsúlyozza: a vizsgálat megállapításai - a kecskeméti építkezés előrehaladottságára való tekintettel - főképpen a kifogásolt eljárások jövőbeni előfordulásának megelőzésére irányulnak. Lenkovics Barnabás felkérte Kecskemét jegyzőjét, hogy állítsa le az építkezést.
Az állampolgári jogok biztosának állásfoglalására a Malom központ tulajdonosaiból álló ES Invest Kft. fizetett hirdetésben reagált. Közleményük lapunk 13. oldalán olvasható.