Tizenhét éves a roma fiú támadója
Tóth Gábor elmondta: a szakközépiskolás fiú beismerte tettét, jelenleg is folyik kihallgatása. A rendőrség emberölés kísérlete miatt nyomozott, és az elkövető és társai szokatlan viselete miatt ellenőrizték a különböző bejegyzett és nem bejegyzett hagyományőrző csoportokat, ez azonban nem vezetett eredményre. Gergényi Péter vezérőrnagy, Budapest rendőrfőkapitánya csütörtökön a félmillió forintos nyomravezetői díjat megemelte egymillió forintra. Ennek nyomán, egy lakossági bejelentés alapján jutottak el egy be nem jegyzett hagyományőrző egyesület egyik budapesti tagjához, aki kihallgatásakor elmondta: 2,5 évig egy hagyományőrző egyesület tagja volt, innen tagdíj-fizetés elmulasztása miatt kizárták. Elmondása szerint egy évvel ezelőtt egy - általa gyakran látogatott - ruhaüzletben szólította meg egy fiatal, akinek megígérte, kiképzi őt és barátait a karddal való harcművészetre.
Eleinte a törökbálinti focipályán, majd áprilistól a Normafánál gyakoroltak, általában fakarddal és -pajzzsal, de a csoport "Mortimer" becenevű tagja éles karddal gyakorolt ilyenkor.
Elmondása szerint május 8-án is a Normafához tartottak hatan, amikor a Várfok utcai megállóban felfigyeltek a három fiúra, akik "egymás között poénkodtak", ekkor már elhangzott a "nyakon szúrlak, te kis mitugrász" kifejezés is. A buszon a három fiú szerinte "irritálóan figyelte őket" és feszültség keletkezett közöttük, majd szó szót követett.
Ekkor - elmondása szerint - Mortimer a későbbi sértettnek megmutatta a kardot, és azt mondta: "ettől kellene félned". A későbbi sértett erre úgy válaszolt: "miért, mit csinálsz, leszúrsz?". Ezt követően Mortimer elővette a kardot és átszúrta a 15 éves fiút.
A kardot a Hajógyári szigeten rejtették el, ahonnan Mortimer egyik rokona a hét közepén elvitte és elrejtette. Még vizsgálják, bűnpártolás-e, amit tett.
Tóth Gábor elmondása szerint Mortimert lakásán hajnalban fogták el és állították elő. A bűncselekmény elkövetését beismerte, ő maga is romának vallja magát és egyértelműen a bűncselekmény előtti konfliktust jelölte meg tettének okaként.
A rendőrség pénteken kora este közölte: a gyanúsított törökbálinti lakásán ismételten megtartott házkutatás során az elkövetéshez használt eszközt, a vizsgálati főosztály munkatársai megtalálták, majd lefoglalták. Arról is tájékoztattak, hogy három fiatalkorú - két fiú és egy lány - valamint 20 éves fiatalember társuk tanúkénti kihallgatása megtörtént.
Arra a kérdésre, hogy ellentmondásos a tanúk és a gyanúsított vallomása a buszon történtekről, Tóth Gábor elmondta: minden körülményt fel fognak tárni, és a további lépésekről akkor döntenek, de egyelőre nem kívánt találgatásokba bocsátkozni. Mint ismert, a fiúk nem számoltak be arról a rendőrhatóságnak, hogy az elkövető is roma származású lett volna.
Tóth Gábor elmondása szerint 12 nap alatt 86 személyt hallgattak ki, 40 bejelentést fogadtak, ellenőriztek, 12 személyt állítottak elő, 30 szervezettel vették fel a kapcsolatot, 400 személyt ellenőrzitek. Az állampolgári segítség miatt a jövő héten fizetik ki a nyomravezetői díjat.
Az életveszélyesen megsérült fiatalember állapota azóta javult, bár teljes gyógyulásához orvosi vélemény szerint egy év szükséges. Péntek délben a fiú már el is hagyta a kórházat. A 15 éves gyereket a Szent János kórház ortopéd-traumatológiai osztályáról mentővel szállították haza. Az áldozat éppen akkor hagyta el a kórházat, amikor a rendőrség sajtóértekezleten bejelentette, hogy sikerült elfogni a tettest.
Kormányszóvivő: Gyurcsány nem fajgyűlöletből fakadó bűncselekményről beszélt
Gyurcsány Ferenc nem mondta, hogy fajgyűlöletből fakadó bűncselekmény történt, amikor a roma fiút a közelmúltban karddal szúrtak le. Erről a kormányszóvivő pénteki budapesti sajtótájékoztatón beszélt.
"A miniszterelnök (...) azt mondta, hogy sokaknak erős meggyőződése, hogy a bűncselekmény mögött ott van a hétköznapi előítéletekből táplálkozó, és az arra épülő rasszizmus" - mondta a Batiz András újságírói kérdésre.
A kormányszóvivő a miniszterelnök parlamenti felszólalását idézte az újságíróknak. Gyurcsány Ferenc azt mondta: "Nem jó az, ha akkor is minősítünk, amikor ennek nincs még itt az ideje. De nem lehet nem észrevenni, hogy ha egy roma fiút ér támadás, akkor erre az a reakció, hogy bizony itt a fajgyűlölet által mozgatott bűncselekményről van szó, és ez önmagában figyelmeztető jel".
Tehát a miniszterelnök "arról beszélt, hogy ha történik egy ilyen támadás, akkor sokaknak egyből az ugrik be, hogy az elképzelhető, hogy ilyen szándékokból fakad, és ez önmagában figyelmeztető jel" - értelmezte a kormányfő szavait Batiz András.
Kifejtette: függetlenül attól, hogy a rendőrség most milyen stádiumában tart a nyomozásnak, és milyen indítékkal történt a támadás, egyértelmű, hogy senki sem akar olyan országban élni, ahol ilyen brutális bűncselekmény történhet, legyen az áldozat roma vagy nem roma, mint ahogy az is, hogy az unióban gyakran éri hátrányos megkülönböztetés a romákat az élet több területén. Batiz András azt mondta, a támadással kapcsolatban tartott vasárnapi demonstráció kellő apropó volt arra, hogy a sokszor már fel sem tűnő hétköznapi megkülönböztetés és az erőszak ellen felemeljék szavukat az emberek.
Teleki László, az esélyegyenlőségi tárca cigányügyi politikai államtitkára a sajtótájékoztatón kiemelte: úgy gondolja, a miniszterelnök mindent megtett ebben az ügyben, amit egy európai ember és egy kormányfő megtehetett.
[MTI, Klubrádió]