Del Ponte: Gotovina körül szorul a hurok
"Gotovinát Hágába várjuk, és én remélem, nemsokára ott is lesz" - mondta újságíróknak a Nemzetközi Törvényszék főügyésznője Bécsben. Carla del Ponte, a balkáni háborúval foglalkozó ítélőszék fővádlója az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) állandó tanácsa előtt mondott beszédet. Kijelentette: a Nemzetközi Törvényszék nem fejezi be a tevékenységét, amíg Radovan Karadzsics volt boszniai szerb elnök, Ratko Mladics egykori boszniai szerb katonai vezető és Ante Gotovina nyugalmazott horvát tábornok a volt Jugoszláviában elkövetett háborús bűnök kivizsgálására felállított ENSZ-bíróság elé nem kerül.
Gotovinát 2001 óta körözik. Az egykori idegenlégiósból lett horvát tábornokot felelősnek tartják azokért az atrocitásokért, amelyeket a vezetése alatt álló csapatok akkor követtek el, amikor kiűzték a szerbeket az úgynevezett krajinából. Ponte többször kijelentette, hogy szerinte a horvát kormány tudja, hol rejtőzik a körözött férfi. Zágráb ezt tagadja, ám Ivo Sanader kormányfő nemrég azt mondta, hogy új akcióterv készül a tábornok elfogására, és ezután júniusban megkezdődhetnek a tárgyalások Horvátország EU-csatlakozásáról. Ezt ugyanis az EU-tagállamok többsége korainak tartja, amíg a tábornok szökésben van. Gotovina megjelenése Hágában most ezért kap nagyobb figyelmet, mint Karadzsics és Mladics boszniai vezetők elfogása.
Az ENSZ-bíróság 2008-ig első fokon be akarja fejezni a háborús bűnök vádjával indított pereket, 2010-ig pedig a fellebbviteli eljárásokat is. A törvényszék 162 személy ellen emelt vádat az 1990-es évek délszláv háborúiban elkövetett bűnök miatt. Tíz gyanúsított van még szabadlábon: kettő közülük állítólag Oroszországban tartózkodik. Del Ponte asszony úgy tudja: Karadzsics Bosznia-Hercegovina, Montenegró határvidékén, Mladics Szerbiában, Gotovina pedig Horvátország és Bosznia-Hercegovina határvidékén bujkál.
Én elbújtatnám Gotovinát! - mondta a telefonba lapunknak a zágrábi asszony. Az egyébként liberális újságírót a tábornok és az EU-tagság körüli hangulatról kérdeztem. Szerinte a horvátok nagy többsége továbbra is hőst lát a férfiban, és nem hisznek abban, hogy felelős lenne polgári személyek haláláért. Persze, tette hozzá, a háborúban, különösen már a front mögött sok bűnös dolog megesik.