Közepesen igazságos rendszer
(Az adatfelvétel május 6. és 10. között zajlott, 1200 fős, a főbb társadalmi-demográfiai jellemzők szerint országosan reprezentatív mintán. A mintavételi hiba az alapeloszlások esetében +/-3%.)
A társadalom ott várja a leggyorsabb és leggyökeresebb változásokat, ahol a legkevésbé igazságos és hatékony rendszert tapasztal. A felmérés készítői emlékeztetnek rá, hogy ezek azok a területek, ahol a Gyurcsány-kormány száz lépés programja változtatásokat ígér. A lakosság döntő többsége tisztában van azzal, hogy a családi pótlék azonos mértékben támogatja a jobb és a roszszabb anyagi helyzetben lévőket, és azzal is, hogy a rendszeres gyermekvédelmi támogatás elsősorban a szerényebb körülmények között élőket célozza meg. Megosztottak a vélemények a gyerekek után járó adókedvezmények célzottságát illetően. A relatív többség (44 százalék) úgy véli, ezt a támogatást elsősorban a jobb módúak tudják igénybe venni, sokan (34 százalék) úgy gondolják, az adókedvezmények egyformán kedveznek a jobb és a rosszabb anyagi körülmények között élőknek.
A gyermeket nevelők, a fiatalabbak, a szakmunkások vagy az annál magasabb végzettséggel rendelkezők, a városokban élők, valamint a gazdaságilag aktívak között többségben vannak azok, akik szerint a gyerekek után járó adókedvezmények elsősorban a gazdagabbaknak kedveznek.
Az adókedvezmény megszűnését - és ezzel párhuzamosan az átlagos és átlag alatti jövedelműek támogatásának emelését - a lakosság 58 százaléka támogatja, szemben az ezt ellenzők 28 százalékával. Legnagyobb arányban mégis azok a rosszabb anyagi helyzetben lévő, gyermeket nevelők szorgalmazzák az elképzelést, akik rendszeres családvédelmi támogatásban részesülnek. Egyedül a diplomásoknál nincsenek egyértelmű többségben az adókedvezmény megszüntetését támogatók. (Medián)