Kuncze-interjú az Erdélyi Riportban
A romániai magyarság az európai uniós csatlakozástól várhatja sorsa javulását. A romániai kisebbségi törvényt mielőbb el kell fogadni - fejtette ki Kuncze Gábor.
A politikus szerint Románia EU-csatlakozása egyaránt érdeke Romániának és a romániai magyarságnak, ez utóbbi ugyanis ettől várhatja a határok eltűnését és önnön sorsa javulását. A Calin Popescu Tariceanu román miniszterelnökkel folytatott tárgyalásokon Kuncze felvetette a csíkszeredai főkonzulátus ügyét is. A képviselet létrehozásáról évek óta tárgyal a magyar és a román fél.
"Úgy látom, hogy a román politikai élet, beleértve a miniszterelnök urat is, most a kisebbségi törvényre összpontosít, ezért először az fog terítékre kerülni. Bízom benne, hogy rövidesen elfogadják a törvényt" - fogalmazott a szabad demokraták elnöke, aki szerint a főkonzulátus ügye egy következő lépés lesz. Megjegyezte: a román kormányfő a tárgyalásokon nem érvelt ellene.
Az észak-erdélyi autópálya kapcsán az Erdélyi Riport munkatársa emlékeztetett: a román kormányfő a magántőke bevonásának lehetőségét említette. Elképzelhető, hogy magyarországi nagyvállalkozók is beszállnak az építkezésbe? - tette fel a kérdést, amelyre Kuncze így felelt: "Nem hiszem, mert nagy összegről van szó, és a magyar magántőkét nem vélem olyan erősnek, hogy képes lenne erre".
Ha szóba jön a magántőke, akkor elsősorban nagy bankok lehetnek érdekeltek, de az Európai Beruházási Bank is elképzelhető mint finanszírozó, és talán a Bechtel is tesz annak érdekében, hogy megfelelő finanszírozási formát találjon - fejtette ki az SZDSZ elnöke, aki ugyanakkor nem zárta ki magyarországi bankok részvételét, ha kialakíthatóak a feltételek. "Ennek a beruházásnak a nagyságrendje óvatosságra inti a magyar bankokat - tette hozzá.
Kuncze egy kérdésre válaszolva megismételte pártja korábban is többször hangoztatott álláspontját, miszerint támogatja a Szülőföld Alapot, mint minden olyan kezdeményezést, amely úgy javít a határon túli magyarság helyzetén, hogy a határon túli magyarok ott keressék a boldogulásukat, ahol születtek.
Ha viszont valaki úgy dönt, hogy Magyarországon akar élni, el kell hárítani mindazokat az adminisztratív akadályokat, amelyek jelenleg nehezítik a döntés érvényesítését - mondta a politikus. "Mi ezeket a lépéseket fontosnak tartjuk, de sokkal fontosabbnak véljük a konkrét segítséget" - tette hozzá. (MTI)