A díj nem minden
A munkába állással egy időben pályakezdők tízezreinek kell rövidesen magánpénztárat választania. Ennek megkönnyítésére a PSZÁF-nál kiszámították a 18 pénztár - vagyonra vetített - működési és likviditási, valamint befektetési díjait, amelyek tavaly másfél és három százalék között voltak. Ez nem kis különbség, hiszen egy-egy régebbi pénztártag számláján már több millió forint is összegyűlhetett, aminek egy százaléka is jelentősebb summa. Természetesen ez csak egy szempont a választásnál - hangsúlyozta Juhász Istvánné ügyvezető igazgató -, érdemes mérlegelni továbbá az elért hozamokat, a pénztár szolgáltatásait, elérhetőségét, befektetési politikáját, az ellenőrzések megállapításait. Ezeket a felügyelet honlapján is közzéteszik, amelyen egyébként megtalálhatók az alapfogalmak, a hozamkalauz, valamint egy nyugdíjszámítási program is.
A PSZÁF vizsgálatai szerint az intézményhálózat működése alapjában véve megfelelő, bár kisebb pontatlanságok, határidőcsúszások előfordulnak. Figyelik a pénztárak hirdetéseit is, hogy ne hozzanak nyilvánosságra megtévesztésre alkalmas vagy összehasonlításra alkalmatlan adatokat. Ha ez történik, korrekcióra kötelezik a pénztárat.
A pénztárak mostanában kezdik postázni az egyéni számlaértesítőket, ilyenkor szoktak a panaszok megsokszorozódni, főként amiatt, hogy a nyilvánosságra hozott hozamok és az egyéni értesítőn szereplő adatok különböznek egymástól. Ez azonban természetes, hiszen a publikált átlag és a személyre lebontott hozam eltérhet, attól függően ki mikor fizetett be, s milyen összeget.
A piac szűkülésével egyre több panasz érkezik a tagtoborzás során alkalmazott nem mindig etikus eszközökre, e téren azonban a felügyeletnek nincs más eszköze, mint az anomáliák nyilvánosságra hozatala - jegyezte meg a felügyelet vezetője, Marsi Erika.