Jogszerűen oszlatott a rendőrség
Az ügyben 2003-ban már született ugyancsak jogerős döntés, ám azt a Legfelsőbb Bíróság tavaly őszszel felülvizsgálati eljárásban megsemmisítette, és úgy döntött, hogy a Fővárosi Bíróság közigazgatási kollégiuma tárgyalja újra a pert. 2002. július 4-én a fővárosban több helyütt is demonstrációk voltak: aznap délelőtt zárta le a szavazatok újraszámlálását követelő néhány száz fős csoport az Erzsébet hidat, majd a tiltakozó akció a Parlament előtt folytatódott, s csak késő este, a Rákóczi úton, újabb rendőri beavatkozást követően ért véget. A Kossuth téri demonstrációt egyébként egy magánszemély szabályosan bejelentette, ám a megjelentek száma - a tiltakozókhoz spontánul csatlakozók miatt - jelentősen meghaladta a jelzett létszámot.
Az ítélet indoklásában Mudráné Láng Erzsébet bíró kifejtette: a rendőri beavatkozásra az adott okot, hogy sokan a már folyamatban levő tüntetéshez csatlakoztak, és a bíróság álláspontja szerint ezzel "új minőséget" hoztak létre. Ha ugyanis a szervezők más létszámot jelölnek meg, ez befolyásolhatta volna, hogy a rendőrség a rendezvényt milyen feltételek mellett veszi tudomásul - derült ki az indoklásból. Amennyiben egy demonstrációba bárki bármikor bekapcsolódhatna, a bíróság szerint kiüresedne a gyülekezési törvénynek a bejelentési kötelezettséget előíró, garanciális jelentőségű szabálya is. Ez egyebek mellett oda vezethetne, hogy a közrend fenntartásáért felelős rendőrség nem képes megfelelően felkészülni feladatai ellátására.
A bíróság leszögezte: a létszámnak, ha egy rendezvény közterületen van, különösen a közlekedés zavartalansága szempontjából van jelentősége. Amenynyiben tehát a résztvevők száma közlekedési akadályt jelentő mértékűvé nő, a rendőrség a demonstrációt feloszlathatja, mert ugyanezen okból a demonstrációt meg is tilthatná. A bíróság szerint a történteket kétféleképpen lehet megítélni: az egy magánszemély által már korábban bejelentett tüntetés volt, amelynek létszáma utóbb meghaladta a bejelentettet, vagy két rendezvény volt, az egyik legális, a másik pedig nem engedélyezett. A rendőri fellépés lehetősége mindkét esetben adott volt.