Brazil esőerdőharc
A brazil kormány a fakitermelők nyomására döntött így, mert a favágók nemrégiben lezártak egy forgalmas autópályát, az Amazonas egyik fontos mellékágát, buszokat gyújtottak fel, és elfoglaltak egy repülőteret. A környezetvédők véleménye szerint a kormány hiába hátrált meg, mert ezzel csak felbátorítja a szélsőségeseket, és további törvénysértések várhatók. A baloldali Munkáspárt vezette kormány nem először enged a civil szervezetek követeléseinek. Két évvel ezelőtt rizstermelők és állattenyésztők megakadályozták egy indián rezervátum kialakítását Amazónia északi részén.
Január végén a kelet-amazóniai terület környezetvédelmi felügyelője még kijelentette, hogy a kormány nem enged a zsarolásnak, de a fakitermelők figyelmeztették, hogy "vér fog folyni", ha nem teljesítik a követeléseiket. A BR-163-as autópálya lezárása után azonban hamar megegyezésre jutottak, amit a kormány átmeneti intézkedésnek tekint, amíg nem rendezik a kérdéskört.
A torzsalkodások mögött tulajdonképpen tulajdonjogi vita húzódik. Az északi Pará államban nagy területeket kisajátítottak az állam tulajdonában levő dzsungelből, amit aztán fakitermelők vásároltak meg. A kormány megsemmisítette a területfoglaló bejegyzéseket, és határidőt adott az igénylőknek arra, hogy igazolják jogosultságukat a birtokokra. Aki a megadott határidőre nem teljesíti az előírásokat, azt elűzik a törvénytelenül szerzett területről.
A fakitermelőkkel egyébként is sok probléma van, rabszolgamunkát követelnek, nem fizetnek adót a haszon után, és megvesztegetik a hivatalnokokat. A kormányzat aggódik, hogy az ilyen gyakorlat szétveri a tartomány jogrendjét, ezért véget kell vetni az illegális területfoglalásoknak.