Draskovics: a szocializmus él az egészségügyben és az oktatásban

Nálunk a legklasszikusabb szocializmus él tovább; az egészségügy, a közoktatás, de még a felsőoktatás is a szocializmus klasszikus jegyeit viseli magán - mondta Draskovics Tibor szerdán Veszprémben, az egyetemen rendezett gazdasági fórumon.

Nagyon kevés olyat tettünk, ami tartósan mérsékelné az államháztartás kiadási szükségleteit, ellenben fenntartottuk a szocializmust az egészségügyben, az oktatási, valamint az önkormányzati és közigazgatási rendszerünkben - tette hozzá a volt pénzügyminiszter, a Magyar Villamos Művek elnöke. 

csak a feszültségeket tartósítjuk

Draskovics Tibor szerint teljesen mindegy, hogy ki lesz kormányon 2006 tavaszától, ugyanazon problémákkal kell szembenéznie, azaz meg kell oldania az egészségügy és az oktatás gondjait, s véghezvinni az önkormányzati, közigazgatási reformot. Kijelentette: "ha nem tudjuk az államháztartást tartósan rendbe tenni, ha csupán rövid távú, izzadtságszagú lépéseket teszünk, akkor csak a feszültségeket tartósítjuk".

Draskovics Tibor szerint a magyar politikai elit egyetlen kérdésben láthatóan és nagyon egyetért: "nem mer szembeszállni azokkal, akik az államháztartásból finanszírozott intézményrendszer haszonélvezői". Hozzátette: a haszonélvező alatt nem rossz szándékot, tisztességtelenséget kell érteni, hanem csak annyit, hogy például "adott viszonyok közt élnek az orvosok, az ápolók, a pedagógusok, a köztisztviselők, s ők abban érdekeltek - legalább is ezt hitették el velük -, hogy fő feladatuk az, hogy az ő intézményük, az ő állásuk megmaradjon".

A volt pénzügyminiszter megemlítette, hogy Budapesten például ugyanannyi gyermekkórház van, mint az 50-es években, miközben feleannyi gyermek sincs ma, mint akkor, ráadásul a maiak sokkal egészségesebbek. Ugyanakkor a gyermekkórházak számát nem lehet csökkenteni - jegyezte meg. Hozzátette: hasonló példák hozhatók az oktatás területéről is.

Draskovics Tibor a gazdaságban elkövetett hibák körében négy "fő bűn" és két "rossz mítosz" érvényesülését és fenntartását említette. A "fő bűnök" közé sorolta a béreknek a teljesítményektől, a realitásoktól elrugaszkodó emelését, a rossz árfolyam- és lakáspolitikát, valamint a közszféra, az államháztartás változatlanul hagyását. A két mítosz pedig az - tette hozzá, hogy az állam mindenkiről egyformán gondoskodik, továbbá az erős forintba vetett hit. A volt pénzügyminiszter szerint "sikerült megetetni a társadalommal, hogy az a jó, ha a forint erős".

Draskovics Tibor szerint ezekben a dolgokban a 2002 előtti és utáni kormányok egyaránt felelősek.

Draskovics Tibor végül elmondta: 2007-től teljes mértékben hozzájuthatunk ugyan az uniós támogatásokhoz - 3-4-szer annyi lesz, mint a mostani -, ám ez azt is jelenti, hogy a társfinanszírozásban 3-4-szer ennyit is kell majd mellé tenni, különben nem kapjuk meg a pénzt. A volt pénzügyminiszter rámutatott: nem elég, hogy az államháztartás hiányát le kell csökkenteni 3 százalékra, hanem a körülbelül 90-100 milliárdos törzsfinanszírozási összeget a költségvetésben legalább meg kell majd háromszorozni. Rámutatott: több kiadást kell mérsékelni, mint amennyi a hiány csökkentéséhez szükséges lenne, mert különben nem lesz pénz a társfinanszírozásra, nem juthatunk hozzá az uniós pénzekhez, s akkor tényleg vesztesek lehetünk.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.