Hazatérhetnek a gyermekzsokék

Az Egyesült Arab Emirátusok belügyminisztériuma és az UNICEF megállapodást írt alá, amely szerint 2,7 millió dollárral segítik a gyermekkorú zsokék hazakerülését és visszailleszkedését otthoni közösségeikbe.

Egyes becslések szerint összesen több tízezer gyereket alkalmaznak zsokéként tevehajtóversenyeken az Emirátusokban és más arab országokban. A gyerekek gyakran tíz évesnél fiatalabbak, nem ritka közöttük a három-öt év körüli kisfiú, akik általában szegény ázsiai, pakisztáni, bangladesi, nepáli családokból származnak. A kis zsokék a gyermekkereskedelem áldozatai, szüleik adják el, kölcsönzik ki őket, esetleg erre szakosodott bandák egyszerűen elrabolják, és a különböző versenyistállóknak eladják őket. A gyerekek hajtóként történő alkalmazása pedig sérti az ENSZ Gyermekjogi egyezményét és a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet által elfogadott számos megállapodást is.

A most aláírt megállapodás - melyet az Egyesült Arab Emirátusok belügyminisztériuma és az UNICEF írt alá - további intézkedéseket tesz lehetővé, és segít megakadályozni a külföldről, Dél-Ázsiából és Afrikából hozott gyermekek kizsákmányolását és bántalmazását. Az Emirátusok belügyminisztériuma, az UNICEF és a Nemzetközi Migrációs Szervezet a közelmúltban megbeszélést tartott pakisztáni, bangladesi, szudáni és mauritániai kormány- és civil szervezeti képviselőkkel arról, milyen segítségre van szükség ahhoz, hogy a gyermekek visszatérhessenek hazájukba és újra normális, gyermeki életet élhessenek. A belügyminisztérium adatai szerint jelenleg mintegy 3000 gyermeket foglalkoztatnak az Emiratusokban a versenyeken, közülük 2800 tíz éven aluli.

A tevehajtás rendkívül népszerű a közel-keleti országokban, csak az Emirátusokban 30 ezer versenytevéről tudnak.A kisebb és könnyebb zsoké jelentősen növeli a teve győzelmi esélyeit, így ezekben az országokban úgy tartják, a tíz évnél fiatalabb és a 25 kg-nál nem nehezebb hajtó az ideális.

A kis zsokékat gyakorlatilag rabszolgasorban tartják. Hajnali háromkor kelnek, és este 9-ig dolgoznak, tisztítják, ápolják az állatokat, emellett napi 3 edzést tartanak. Drótkerítéssel körülvett táborban, bádog barakkokban laknak az 50 fokos hőségben. A nehéz munka súlyos következményekkel jár. A testi fejlődés fontos időszakában a teve hátán töltött hosszú idő megnyomorítja a kisgyereket. Sok a baleset és a súlyos sérülés. A gyerekek végletesen kiszolgáltatott helyzetben vannak, gyakran a nyelvet, néha még saját anyanyelvüket sem beszélik. Gyakori a gyerekek elleni szexuális erőszak is.

Nemzetközi nyomásra az Emirátusok már tett lépéseket, hogy kiskorú gyermekek ne vehessenek részt teveversenyen. 2002-ben a zsokék minimális életkorát 15 évben, súlyuk alsó határát 45 kg-ban állapították meg, de a jogszabály teljes betartását eddig nem sikerült kikényszeríteni. 2003 áprilisában és májusában 42 gyereket küldtek vissza hazájukba, 2004 októberéig pedig több százat.

(Az UNICEF sajtóközleménye alapján)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.