Zentai eltitkolta múltját
A lap birtokába került dokumentumk szerint Zentai foglalkozásaként a "sofőrt" tüntette fel azon az okmányon, amelyet mint menekült a Nemzetközi Menekültszervezettől (IRO) kapott. Így az okmány birtokában családjával együtt beléphetett Ausztráliába az országban 1950-ben megalkotott menekültügyi program keretében.
A beutazási jogot az ausztrál migrációs hivatal (AMO) adta meg 1950. február 3-án az olaszországi Nápolyban. Zentai és családja négy nappal később felszállt az ausztráliai Fremantlbe tartó Fairsea nevű hajóra - derül ki a lap birtokába került dokumentumokból. Fremantlebe való megérkezésekor Zentai a mezőgazdasági segédmunkás foglalkozást írta rá utasigazolványára, vagyis ismét nem tett említést magyar katonai szolgálatáról.
Zentai a magyar hadsereg fogatoltvonat-tanosztályánál szolgált sofőrként - írta a The Australian a háborús bűn elkövetésével, egy Balázs Péter nevű 19 éves zsidó fiú 1944 novemberében történt meggyilkolásával vádolt férfiról. A menekültügyi program szabályai szerint nem kaphatott volna belépési engedélyt az, aki korábban a szövetségesekhez tartozó Ausztráliával ellenséges ország hadseregében szolgált.
Zentai 1957-ben állampolgárságért folyamodott, és emiatt az igazságügy-minisztérium rutinvizsgálat alá vetette. A bevándorlási hivatal egy bizalmas emlékeztetőben azt írta Zentairól, hogy nem talált semmilyen kifogásolni valót a kérelmező személyében.
Az újabb nyomozás Zentai-ügyben tavaly szeptemberben kezdődött, amikor Balázs Péter bátyja, Ádám az apjuk birtokában volt dokumentumokat egy professzoron keresztül a Simon Wiesenthal központot képviselő Efraim Zuroffnak eljuttatta. Petrétei József igazságügy-miniszter áprilisban kérelmezte Ausztráliától Zentai kiadatását. Chris Ellison ausztrál igazságyügy-miniszter ez idő szerint tanulmányozza a kérelmet. (MTI)