Május végén nyílik a fővárosi PET-központ

Május végén hivatalosan megnyitják, júniustól pedig megkezdődik a rendelés a világszínvonalú PET/CT központban, a Budafoki úton. Úgy tűnik, eldőlt a sokáig kilátástalannak tűnő csata, és mindenkinek lehetősége lesz állami, alapítványi, vagy saját pénzből is hozzájutni a mai legkorszerűbb onkológiai vizsgálathoz.

Mindeddig az országban egyetlen hasonló készülék volt, Debrecenben, ahol évente mintegy hat-hétszáz beteget vizsgálnak most is. Másik gépre se pénz, se kapacitás nem volt, jóllehet a szakma szerint legalább húszezer páciensnek lenne szüksége erre a diagnosztikai eljárásra.

Magyarországtól nyugatra
1-1,5 millió lakosra jut egy ilyen, a képalkotó diagnosztika csúcsát jelentő készülék: három dimenzióban mutatja a szervezet akár milliméteres elváltozásait, például a daganatok helyét, a szív és az agy állapotát. A konkrét baj meghatározásával feleslegessé tehet radikális műtéteket, csökkentheti a daganat pontos kiterjedését nem ismerő orvos túlbiztosításra törekvő gyógyszeradagolását vagy sugárterápiáját. Pontosan megmutatja még a legapróbb áttéteket is.

Hosszas, elsősorban politikai és üzleti csata indult annak érdekében, hogy hol és ki szerezhet jogot, illetve megfelelő számú államilag finanszírozott beteget, hogy PET-központot nyithasson. Egy milliárdos magyar üzletember úgy gondolta: sok pénze van, a technológia lenyűgöző, és ő segíteni akar, persze üzleti alapon. Öt készülék "kiszolgálására" alkalmas ciklotront épített, illetve ehhez a vizsgálócentrumot. Fizetős, illetve a későbbiekben OEP-finanszírozott betegekkel is számolnak, illetve mára már 25-30 milliós forinttal rendelkező alapítványt is létesítettek azoknak, akiknek nincs pénzük a vizsgálatokra, de létszükségletük a pontos diagnózis.

A probléma az, hogy a PET üzemeltetése rendkívül drága, a szakemberek álláspontja pedig az, hogy ezért a vizsgálatért ma itthon senki sem fizethet. Az egészségügyi törvény ugyanis az eljárást a transzplantációkhoz hasonlóan kezeli, így nem kerülhet előbbre bárki pusztán azért, mert van pénze.

A rákdiagnosztikánál maradva ez azt jelenti: testrészenként körülbelül 95 ezer forintba kerül a használata, a teljes testvizsgálatért 250 ezer forintot kell fizetni. Egy joghézag ad lehetőséget arra, hogy páciensek is fizethessenek: ez az eszköz ugyanis ma még nem működik, így tb-támogatásban sincs, tehát várólista sem létezik. Azaz nincs mit megkerülni.

Megkerülni a várólistát, de etikusan

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a múlt héten az egészségügyi vezetőkkel találkozva a 21 új kormányzati lépésről beszélve sokakat meglepő fordulattal élt: ne kényszerüljön senki arra, hogy szükséges vizsgálatokra vagy terápiára várjon, miközben azt ki tudja fizetni, mondta a miniszterelnök. Magánbiztosítókon keresztül vagy készpénzfizetéssel le lehet rövidíteni a hosszú várólistákat. Példának a PET-kapacitásokat hozta föl. Az egészségügyi tárcánál viszont egyelőre nem ismerik a bejelentés, illetve az elképzelés pontos részleteit, miközben az egészségügyi törvény a várólistákkal kapcsolatban külön tiltja az anyagi "előnyszerzést", vagyis azt, hogy pénzért lehessen szolgáltatáshoz jutni. A szakemberek szerint nehezen elképzelhető, hogy ne szakmai indokok döntsenek egy-egy beteg sorsáról. Mozgásteret az adhat, ha a mindenki számára járó alapcsomag meghatatározása után maradnak szolgáltatások, amelyek más, fizetős csomagba kerülnek. A megoldást nyilván az államháztartás teljesítőképessége határozza meg, azaz dönt az ingyen elvárható maximumról.

Vizsgálat a legkorszerûbb rákdiagnosztikai berendezésen
Vizsgálat a legkorszerûbb rákdiagnosztikai berendezésen
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.