Felbontott érettségi tételek
Az érettségibotránnyal összefüggésben gyanúsítottként kihallgatott három fiatalember közül kettő a Pázmány Péter Katolikus Egyetem hallgatója, a harmadik pedig szülei családi vállalkozásában dolgozik - értesült a Népszabadság. Az egyik egyetemistáról bebizonyosodni látszik, hogy tagja volt annak a baráti társaságnak, amely 60 ezer forintért vásárolta meg a magyar- és a matematikatételeket, majd terjesztette azokat. Forrásaink megerősítették az egyik gyanúsított ügyvédjének közlését, hogy a három gyanúsított csak a terjesztésben működött közre, de nem ők "lopták ki" a minisztériumtól a nyomdán keresztül az iskolákig vezető - elvileg tökéletesen zárt - terjesztési-terítési láncból a tételeket.
Úgy tudjuk, az ügyben nyomozó Nemzeti Nyomozó Iroda illetékesei már sejtik, hogy hol, mi módon kerülhettek idő előtt nyilvánosságra a tételek. Bizonyítási nehézségekre és a felfokozott politikai és közérdeklődésre tekintettel azonban a rendőrség illetékesei ebben az ügyben a szokottnál is óvatosabban fogalmaznak.
Rendőrségi források ugyanakkor megerősítették lapunk azon értesülését, hogy a május 9. óta összesen 1080 iskolában végrehajtott tételes ellenőrzések során tucatnyi helyen felbontva találták az érettségi tételeket tartalmazó borítékokat. Így - bár korábban a Pedagógus Szakszervezet élesen bírálta Magyar Bálintot, amiért azt a látszatot keltette, mintha az iskolák lennének a felelősek a tételek idő előtti nyilvánosságra kerüléséért, a vizsgálat eddigi megállapításai alapján egyáltalán nem zárható ki ennek a lehetősége. Információink szerint a rendőrség minden egyes iskola kapcsán külön is vizsgálja, hogy az adott tanintézményből kerültek-e föl a tételek az internetre, illetve azt, hogy kik és miért bontották fel idő előtt a tételcsomagokat. Ezzel párhuzamosan az NNI több szálon is folytatja a nyomozást, s az ügy feltárásába bekapcsolódtak a nemzetbiztonsági szolgálatok is. Várhatóan a hét közepére kiderül, hogy az érettségi tételeket szabályosan titkosították-e. Ugyanis a szabályos, azaz az arra jogosult személy által a törvényben előírt módon és formában végrehajtott titkosítás előfeltétele annak, hogy a rendőrség szolgálati titoksértés miatt eljárást indíthasson mindazokkal szemben, akik az így védett információkat jogosulatlanul megszerezték, birtokolták, másoknak továbbadták, illetve azokkal kereskedtek. Ezt három évig terjedő szabadságvesztéssel fenyegeti a Btk. Az e téren kialakult bírói gyakorlat fényében az elkövetőknek nem kell letöltendő szabadságvesztéssel számolniuk. Ám, ha a bíróság bűnösnek mondja ki őket, az oktatási tárca követelheti az érettségi tételek újranyomtatásának, illetve a rendkívüli intézkedések mellett végrehajtott kiosztásának többletköltségeit. Ezek együttesen több százmillió forintra rúgnak, amit a három gyanúsított nem tudna kifizetni.
A középszintű matematikaérettségi újraíratásának időpontjában tart nyelvvizsga írásbelit a BME Vizsgaközpont és a veszprémi Pannon Vizsgaközpont. A két vizsgaközpont ezért tolta el június 4-re az írásbelit azoknak, akik igazolják, hogy május 28-án matematikából érettségiznek. A vizsgázókat a központok egyenként értesítik. A központok ígérete szerint a bizonyítványok kiadása nem késik majd az egyhetes csúszás miatt.