Fejük felett egy C betű
"Vagy egyenlők vagyunk, vagy nem is vagyunk emberek" - ezt Tamás Gáspár Miklós filozófus mondta több száz, a beszéde alatt folyamatosan tapsoló tüntető előtt vasárnap, a Moszkva téren megtartott antirasszista gyűlésen.
Egy héttel korábban, egy eddig még ismeretlen csoport egyik tagja itt, a 21-es buszon szúrt hasba karddal egy roma fiút, akit azóta is kórházban kezelnek. A számos emberjogi, roma polgárjogi szervezet és aktivista részvételével megrendezett demonstráció szónokai éles hangon ítélték el a történteket. Többek között Tamás Gáspár Miklós is borítékolta a múlt heti támadás rasszista jellegét - pedig egyelőre az elkövetőt-elkövetőket sem találja a rendőrség. Beszédében Tamás Gáspár Miklós kifogásolta, hogy "csak akkor megyünk ki az utcára, ha már vér folyik", holott tizenöt éve ki kellett volna mondanunk: nem kívánunk fajüldöző országban élni. A filozófus azt is szóvá tette, hogy például a külön cigány iskolai osztályok miatt senki nem tüntet.
- Szegregálódva vagyunk itt is - rímelt a filozófus mondataira az egyik résztvevő, a tér sarkán álló roma tábor felé bökve. A tüntetés elején egyébként kisebb összeütközésbe keveredtek a résztvevők a többek között az internetes cigányirtó játékról ismertté vált szélsőségessel, Polgár Tamással (alias Tomcat), aki egy Cigányokat bántani tilos feliratú táblával, I support the worldwide jewish plot (Támogatom a világméretű zsidó öszszeesküvést) feliratú pólóban érkezett. Több résztvevő szerint Tomcat "náci karlendítéssel igyekezett barátkozni", ő viszont azt állította: meg akarták késelni. Végül a rendőrök vitték el a szélsőséges fiatalembert. Ő egyébként a roma fiú megtámadásáról korábban az internetes naplójában (blog) azt írta: "az egyik tetves cigány kölyök leszúrta a másikat, aztán megijedtek, és gyorsan megegyeztek, hogy kitalálják a mesét a gonosz skinheadekről". Utólag a tüntetésről úgy ír: "fogtam a cigányt, aki a jelek szerint roppant keveset tudott a küzdősportokról, és úgy pofán térdeltem, hogy összeesett. (...) A havert elfeküdni látva a többi harminc tetves mindjárt szétrebbent, jájáj, ez visszaüt."
Horváth Aladár, a Roma Polgárjogi Alapítvány elnöke beszédében azt mondta: "Nem engedünk a barbár eszméknek, nem engedünk teret a barbár erőszaknak, nem engedjük, hogy a történelem megismételje önmagát, és azért gyilkoljanak bennünket, mert annak születtünk, aminek kellett születnünk: romának, vagyis embernek."
Kolompár Orbán, az Országos Cigány Önkormányzat (ÖCO) vezetője úgy fogalmazott: a nácizmus hatvan év után is szedi még áldozatait. "Az elmúlt tizenöt év nem hozott eredményes változást a náci eszme visszaszorítása érdekében." Az OCÖ elnöke szerint "a társadalom a felelős azért, hogy nincs ma Magyarországon szolidaritás".
Felszólalt a téren leszúrt fiú édesanyja, Patai Józsefné is, aki a zsúfolt 21-es busz utasainak közönyéről beszélt. Hozzátette: fia már jobban van. Háláját fejezte ki annak a tizenhárom éves, nem roma származású fiúnak, aki az utasok közül egyedüliként segített: elszorította fia sebét.
A Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége által szervezett demonstráción jelen voltak kormánypárti, valamint MDF-es politikusok is. Az SZDSZ Új Generációjának képviselői pedig Roma vagyok, nem turista feliratú pólót viseltek. Mások hangszerekkel, énekelve fejezték ki együttérzésüket. A több száz fős tömeg - erős rendőri kísérettel - átvonult a Szent János Kórházhoz, ahol a fiút ápolják.
- Ha szükség lesz rá, megint találkozunk - zárta le a gyűlést a rendezvény szervezője, Hanti Vilmos.
Mondatok a térről
"Fejük felett egy C betű hirdeti származásukat."
(Patai Józsefné)
"Jogállamban a rendőrség tegye a dolgát, ne a zsebünkből fizessen a támadók elkapásáért."
(Hegedűs Zsuzsa, Tégy a gyűlölet ellen)
"Egyedül voltam, békével jöttem." (Polgár Tamás, alias Tomcat)
"Budapest nem lesz a kardok városa." (Demszky Gábor, Budapest főpolgármestere, akinek a levelét a rendezvényen felolvasták)
"Nem hiszem, hogy meg lehet egy etnikai kisebbséggel azt tenni, amit Józsikával megtettek."
(Teleki László, romaügyi államtitkár)
"Remélem, az elkövető megérti, mit tett, és maga jelentkezik a rendőrségen."
(Iványi Gábor tiszteletes)
HELYREIGAZÍTÁS: "A bíróság megállapította, hogy megsértettük Polgár Tamás felperes jóhírnév védelméhez fűződő személyiségi jogát azzal, hogy a 2005. május 15-én a NOL internetes oldalunkon a 2005. május 14-i Moszkva téri antirasszista tüntetésről beszámoló „Fejük felett egy C betű hirdeti származásukat” címmel megjelent írásban valótlanul állítottuk, hogy felperes „karlendítéssel provokált”, „náci karlendítést mutatott be”, „botrányt okozott azzal, hogy az internetre kirakott egy cigányölő játékot”, majdpedig az írás módosított változatában valótlanul azt közöltük, hogy a felperes „Friderikusz Sándor Szólás szabadsága című műsorában vállalta, hogy György Péterrel szemben a cigányság kirekesztése mellett érveljen”. Ezzel szemben a felperes nem karlendítéssel provokált a helyszínen, nem mutatott be náci karlendítést, és a cigányölő játékot sem ő tette fel az internetre, ő csak a weboldalán keresztül elérhetővé tette a linket, és az említett beszélgetésre nem a cikkben megjelölt témában vállalkozott.
A bírósági ítélet szerint azzal is megsértettük a felperes jóhírnév védelméhez fűződő személyiségi jogát, hogy a Népszabadság 2005. május 17-i számában és annak internetes számában „Fejünk felett egy C betű” címmel és „Antirasszista tüntetés – Rendőrök vittek el egy szélsőséges figurát” alcímmel megjelent írásunkban, amely ugyancsak a fent említett tüntetésről szólt, azt közöltük valótlanként, hogy azon a felperes „Náci karlendítéssel igyekezett barátkozni”, mert náci karlendítést nem mutatott be." (2007. január)