Terrorriadó volt a Párizs-Boston járaton

Alaptalannak bizonyult az amerikai hatóságoknak az a gyanúja, hogy terrorista juthatott fel az Air France Párizs-Boston járatára.

A CNN televízió csütörtökön este arról számolt be, hogy az Egyesült Államok hatóságai a Bostontól északra lévő Maine állambeli Bangor repülőterére irányították át a francia légitársaság 332 számú járatát, mivel az egyik utas rajta van a terrorista gyanús személyek amerikai éberségi listáján.

A bangori repülőtéren az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) ügynökei várták az Airbust, amelyet átkutattak, a gyanús utast, feleségét, valamint egy kisfiút és egy csecsemőt őrizetbe vették. Személyi adataik ellenőrzésével azonban tisztázták őket, és beengedték a családot az Egyesült Államokba. A gép és 169 utasa másfél óra után folytathatta útját Bostonba.

A téves riadót az okozta, hogy a férfinak megegyezett a születési dátuma egy veszélyes terroristával és a nevükben is csekély volt az eltérés. A repülőgép már felszállt Párizsban, amikor az amerikai hatóságok felfigyeltek a gyanús utasra.

Yolanda Clark, az amerikai Közlekedésbiztonsági Hatóság (TSA) szóvivője úgy nyilatkozott, hogy az Air France légitársaságnak ki kellett volna szűrnie, hogy az illető esetleg azonos lehet az éberségi listán lévő terroristával.

A légitársaságok az Egyesült Államokba induló járataik utaslistáját megküldik az amerikai hatóságoknak, amelyet azt még egyszer egybevetik a különféle éberségi listákkal.

Bangorba parancsolták át tavaly ősszel az United Airlines London-Washington járatát is, amelyen Cat Stevens, a 70-es évek népszerű brit popénekese utazott. Az iszlám hitre áttért énekes neve felkerült a gyanús személyeket nyilvántartó amerikai listára. Cat Stevens, azaz Yusuf Islam Bangornál nem jutott tovább, mert kiutasították az országból.

Ijesztgetésért letartóztatás

Letartóztattak egy nőt csütörtökön a London melletti Peterborough városában, mert az 55 éves asszony azzal akart ráijeszteni Tony Blairre, hogy hintőport tartalmazó "ajándékcsomagot" küldött a brit kormányfőnek - közölte a helyi rendőrség. Heather Kennaby úgy gondolta, hogy a miniszterelnök azt hiszi majd, hogy valami mérgező anyagot vett a kezébe, és ettől megrémül.
A nő tette a 2001-ben hozott brit terrorellenes törvénybe ütközik, ezért bűnvádi eljárást indítottak ellene. Az őrizetes pénteken jelenik meg a városi bíróság előtt.

Terrorelhárító akció Szaúd-Arábiában

Tűzharcba keveredtek egy feltételezett terroristával csütörtök este a Rijádtól északnyugatra lévő el-Kászimban a szaúd-arábiai biztonsági erők, de a körözött személynek sikerült elmenekülnie - jelentették helyi biztonsági források.

A járőröző biztonsági emberek le akarták tartóztatni a körözés alatt álló férfit, aki azonban tüzet nyitott az őt üldözőkre, majd egy gépkocsival elmenekült a helyszínről.
A sivatagi királyság fővárosától, Rijádtól 355 kilométernyire fekvő el-Kászim a muzulmán szélsőségesek egyik fellegvára, április elején véres összecsapások helyszíne volt: a rendőrök az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat 15 feltételezett tagjával végeztek.

Ez a három napig tartott összetűzés-sorozat volt eddig a leghosszabb azóta, hogy a szaúdi hatóságok 2003 májusában hajtóvadászatot indítottak a szélsőségesek ellen, akik merényletek  sorozatának a végrehajtásáért felelősek. Az áprilisi rajtaütésekben az al-Kaida szaúd-arábiai szárnyának több feltételezett vezetőjével is végeztek a rendfenntartó erők.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.