A Nyírő életszerűtlennek tartja a Blikk vádjait
Szex, kiszolgáltatottság, illegális gyógyszerek - ez jellemezné egy fővárosi kórház addiktológiai osztályát a Blikkben közölt cikksorozat riportere szerint. "Egy pirula kétszáz forint, akinek nincs pénze, az is beszerezheti a pirulákat, drogot, bármit. Az ápolók ugyanis akármit behoznak, ha cserébe megkapják a női páciensektől, amit kérnek" - olvasható a meg nem nevezett kórház addiktológiai osztályára amúgy egészségesen befeküdt újságírótól.
A helyszín azóta azonosítható, hiszen az osztály vezetője nyilvánosan vállalta: a Nyírő kórházra lehet ismerni a cikksorozatból.
A cikk írója a "poklot" maga is megjárta, s ült az egyik megvádolt ápoló ölében.
- Minden leírt állításomat hangfelvételekkel tudom bizonyítani, mint ahogy tény az is, hogy a történteknek tanúi is voltak. Ápolónők nézték végig a jeleneteket, anélkül, hogy bárki közbelépett volna. Tegnap bent jártam Funk Sándornál, az osztály vezetőjénél is, az elejétől a végéig elmondtam neki mindent, ami velem történt azokban a napokban. Most már nem mondhatja senki, hogy nem tudnak róla, kíváncsian várom, lesz-e következmény - nyilatkozta lapunknak az újságírónő, aki szerint, amit leírt, nem csak egy ápoló és nem az ő kivételes története, hiszen a szexuális visszaélés szinte mindennapos és tudott.
A kórház vezetői a rendőrség segítségét kérték, hogy tisztázzák a cikkben leírt, ám szerintük teljesen életszerűtlen helyzeteket. Első körben az érintettek bejelentését kérték. Dr. Funk Sándor, az osztály vezetője szerint az ügy sok mindent fölvet. - A cikkben említett ápoló már hetek óta nem dolgozik az osztályon, egészen más okból, és közös megegyezéssel távozott. Az is kérdéses persze, hogy mindezt - még akkor is, ha az érintett betegek végre a rendőrséghez fordulnak - hogyan lehet majd bizonyítani - mondja a főorvos, aki szerint inkább szomorú, hogy egy szaftos történet érdekében a pszichiátriák, az addiktológiai osztályok életét valaki még tovább nehezíti. - Amúgy is alig van szakember, az ország jelentős részén kezeletlenül maradnak súlyos betegek, mert se megfelelő hely, se orvos nincs, aki segíthetne. Ha pedig mindaz igaz, amit a pornóregényeket idéző írásban az "álbeteg" leírt, az büntetőjogi kérdés, s érthetetlen, miért nem fordult egyenesen a hatóságokhoz - mondja a főorvos.
Szilágyi Júlia, az ombudsmani hivatal szakértője a pszichiátriai betegek jogainak védelmében dolgozik. - Sok-sok bejelentést kapok a pszichiátriákról, addiktológiai osztályokról, naponta húsz-harminc levelet, de ezek döntő többsége lopás vagy a kezelés kényszerítése miatt érkezik. Mindössze kettő volt közülük, amelyik szexuális visszaélésre utalt, de ott is kiderült: valójában a beteg provokált, az ápoló pedig nem állt ellen a "csábításnak" - mondja a pszichiáter végzettségű jogvédő, aki szerint ez az orvosi terület a legkényesebb. - Bár itt a betegek többsége együttműködő, ám az, aki nem ismeri el, hogy beteg, könnyen élheti meg erőszakként, kényszerként a történteket. Itt sokkal nagyobb figyelmet kell a betegekre, jogaikra, sérelmeikre fordítani, miközben ennek a szakterületnek a legnehezebb a helyzete - állítja Szilágyi Júlia, aki korábbi bejelentés alapján már folytatott vizsgálatot, többek között az érintett intézmény addiktológiáján és detoxikálójában. - Akkor lopások és az embertelen körülmények miatt panaszkodtak a betegek. A kórház sok mindenen változtatott - persze amire a pénzügyi korlátok mellett futotta -, de egy sor, egyértelműen a módosult tudatállapothoz kötődő dolgon szinte lehetetlen - mondta.
Szilágyi Júlia szerint az, hogy a kritikus helyzetben lévő ellátórendszer azonnali segítségre szorul, nem kérdés, az azonban igen, hogy hogyan zárul majd az említett szexuális visszaélés ügye. Ahogy kérdéses az is: mindezen jogsértő esetek bizonyítására, megelőzésére miért nincsenek eszközök a szakemberek kezében.