Nyugdíjalapra is jut a szervizdíjból
A gyors kompromisszum azért születhetett meg, mert az érintetteket érdekeltté tették a jövedelem bevallásában: a szervizdíjból származó bevételt csak az áfa és 15 százalékos nyugdíjjárulék terheli, tehát attól az alkalmazottak nyugdíjalapja növekszik. Ahol bevezetik az önkéntesen megállapítható mértékű, de a számla végösszegének legfeljebb 15 százalékát kitevő díjat, ott azt külön tételként, automatikusan felszámítják majd. A borravalót viszont a szolgáltatással elégedett vendégek továbbra is önkéntesen adják, illetve adhatják. A bevallott borravaló is növeli majd a nyugdíjalapot.
A tegnapi megállapodás után még további konzultációk lesznek a részletek kimunkálására. A példátlanul gyors egyezségről Niklai Ákos, a turizmus vendéglátás ágazati párbeszédbizottság társelnöke elmondta: az ígéret szerint jogszabály rögzíti majd, hogy a szervizdíj 15 százalékig felszámítható, mértéke háromhavonta változtatható, egy vállalkozáson belül akár egységenként is eltérő mértékű lehet. A kifehérítési akció sikeréhez garantálni kell, hogy a felszolgálási díjat valóban csak 15 százalékos nyugdíjjárulék terheli, és az abból származó bevétel után nem kell másképpen is adózni. A vendéglátósok emellett piacélénkítő lépéseket is sürgetnek - a többi között a protokoll étkezési keretek felszabadítását, a diákétkezési utalványok bevezetését és az üdülési csekkeknek az üdülés időtartama alatt önálló éttermekben való elköltésének lehetővé tételét.
A felszolgálási díjat első körben várhatóan csak az első osztályú és az osztályon felüli éttermekben vezetik majd be, ahol a vendégkört nem riasztja el az áremelés. A Nyugat-Európában is alkalmazott díj felszámítását, az étlapon történő feltüntetését azonban a hatályos jogszabályok még tiltják. A fogyasztóvédelmi razziákon az utóbbi években rendre megbírságolták a szervizdíjat felszámító üzleteket. Az új rendelet várhatóan még az idei bevezetéséig több százezer forintos bírság fenyegeti a szabálytalankodókat.