Finnugor egységfront az EP-ben

Az Európai Parlament (EP) csütörtöki, strasbourgi plenáris ülésén határozatot fogadott el az Orosz Föderáció részét képező Mari Autonóm Köztársaságban tapasztalható súlyos jogsértésekkel kapcsolatban. A marik (cseremiszek) a finnugor népek családjába tartoznak, és kb. 750 000-en élnek Oroszországban. Jelentések mari újságírók zaklatásáról, bántalmazásáról, esetenként meggyilkolásáról is beszámolnak.

A határozat érdekessége, hogy a plénum finnugor - észt, finn, magyar - képviselői kezdeményezték azt. A javaslat előterjesztője, Szent-Iványi István (SZDSZ) a liberális frakció nevében üdvözölte a határozat elfogadását, ugyanakkor konkrét lépések megtételét sürgette. Az MSZP részéről Tabajdi Csaba, a Fidesztől Schöpflin György csatlakozott előterjesztőként az EP tavaly október óta formálisan is létező Finnugor Fórumán, amelynek megalakítását  Tabajdi kezdeményezte. - Oroszország, valamint előtte a Szovjetunió, mindig is homogenizáló politikát folytatott. Az orosz hatalom fogalma nem kedveli a sokféleséget - fogalmazott Schöpflin.

Ezzel párhuzamosan az autonómia kérdése állt a középpontban az EP nemzeti kisebbségi pártközi csoportjának csütörtöki ülésén. - Kísértet járja be Európát, az autonómia kísértete - parafrazálta a Kommunista Kiáltványt Tabajdi Csaba, a csoport alapító társelnöke, hozzátéve: "az autonómiáról szóló párbeszéd máig szinte tabunak számít, holott ez nem a szeparatizmus előkészítése, hanem éppen annak megelőzési módja az állam keretei között. Európai tapasztalatok azt mutatják, hogy nincs jobb keret a kisebbségek fennmaradása és fejlődése számára, mint az autonómia."

(Brüsszeli tudósítónktól)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.