Minden gyerek után fizet az állam
Tegnap az ágazat szakmai szervezeteitől és szolgáltatóitól személyesen kért támogatást Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az egészségügyben tervezett 21 pontos intézkedéssorozathoz. A miniszterelnök szerint most egy hazug rendszer létezik, egy biztosítási jogviszonyba öltöztetett állami egészségügy, ahol semmi sem az, aminek mutatja magát. Ha valódi biztosítási alapú egészségügy lesz, az a következő évtizedben egyértelmű következményekkel jár. A legfontosabb annak kimondása, hogy nem az államé, hanem az egyéneké az elsődleges felelősség. Ezt nem ruházhatják át az államra. Ugyanakkor ezt a felelősséget egy biztosítási alapú egészségügyben kell viselniük, ami így, kockázati közösséget alkotva mégis biztonságot jelent.
A jövőben a biztosító attól a szolgáltatótól fog vásárolni, ahol a legkedvezőbb áron a legjobb minőséget kapja. Ehhez egyértelművé kell tenni azt is, hogy ki a biztosított. A gyerekek mindenképpen. Akkor is, ha a szüleik nem azok. Magyarországon tizennyolc éves koráig mindenki kap családi pótlékot. A jövőben ezt az összeget kiegészítenék az egészségbiztosítási járulékkal, amit a családi pótlékkal együtt kapnának meg a jogosultak, és maguknak kellene befizetniük. Egy másik lehetséges változatban az állam a bruttósított családi pótlékból eleve levonná, és maga utalná át a gyerekek járulékát. A nyugdíjasok társadalombiztosítását is e két megoldás valamelyikével szeretnék megoldani.
A miniszterelnök nem titkolta, hogy a biztosítási reformmal nem mindenki fog jól járni. Közölte, hogy viszont hisz abban: ha sikerül a rendszert hatékonynyá, átláthatóvá és jól szervezetté alakítani, akkor annak a szakemberek nyertesei lesznek, mert több pénz jut majd bérr és a gyógyítás feltételeinek javítására is.
A gyerekeken kívül állampolgári jogon jár majd a szolgáltatás az anya- és csecsemővédelem, a sürgősségi ellátás és a vérellátás területén - mondta a miniszterelnök. Ezekben az esetekben nem lehet majd vizsgálni, hogy ki biztosított és ki nem. A sürgős segítségnyújtást követően viszont már ellenőrizhető, hogy volt-e az illetőnek biztosítása, vagy sem, mert ha nem, a számlát a költségvetésnek kell majd kifizetnie.
A miniszterelnök elmondta, tisztában van vele, mennyire kényes kérdés az is, hogy a kormány korlátozni szeretné a szabad orvosválasztást. Szerinte a lakosság kétharmada most sem tudja gyakorolni ezt a jogát. A háziorvos és az általa javasolt szakellátás térítésmentes lesz a jövőben is. De aki ezen a körön kívül egy harmadik orvost is felkeresne, annak a szolgáltatáshoz hozzá kell járulnia. Hogy milyen mértékben - 5-10-15 százalék -, arról még vita van. A miniszterelnök szerint három év alatt lehet rendbe tenni a rendszert. Határozottan kijelentette, hogy nem tud egyetlen fillért sem ígérni az ágazatnak, nem tudja azt mondani - összekacsintva a szereplőkkel -, hogy szavazzatok rám, és majd minden rendben lesz.
A miniszterelnök számításai szerint a kormányváltás óta csaknem 1000 milliárd forint többlet került az ágazatba, mégsem változott semmi. Ez is azt bizonyítja, hogy előbb a rendszert kell hatékonnyá tenni, s csak ezt követően lehet szó a többletjövedelem elosztásáról. A miniszterelnök beszédét a teremben ülők megtapsolták.