Szelektív törmelékgyűjtés Bécsben
Ennek keretében az egyik bécsi építkezésről vonattal szállítják el a törmeléket, a másikon pedig szelektíven gyűjtik az építési hulladékot.
Mivel az építkezések a felelősek a városi teherforgalom 67 százalékáért, és akár 20 százalékban is hozzájárulhatnak a levegőszennyezéshez, Bécs most olyan megoldásokat keres, amelyekkel minimalizálni lehet az építkezések miatti környezetszennyezést.
A 2001-ben az EU anyagi támogatásával útjára indított RUMBA projekt keretében építtetők és kutatók három éven át annak lehetőségeit vizsgálták, miként lehet csökkenteni az építkezések miatti zajterhelést, levegőszennyezést és szeméthegyet.
A vizsgálat eredményeként megállapították, hogy a teherforgalom akár 90 százalékkal csökkenthető, az építési törmelék szelektív gyűjtésével pedig 20-40 százalékkal növelhető az újrahasznosítható hulladék aránya. Ha letakarják a konténereket és a törmelékhalmokat, akkor 60 százalékkal kevesebb por jut a levegőbe, a környék lakóinak nyugalmát pedig mobil zajvédőfalak felállításával lehet biztosítani.
A pluszintézkedések mindössze 480 eurós többletköltséget jelentenek lakásonként, vagyis átlagban 0,4 százalékos árnövekedést okoznak.
A RUMBA-projekt szellemében az egykori meidlingi kábelgyár helyén létesülő 930 lakás, iroda és szálloda építési területéről például már teherautók helyet vonattal hordják el az építési hulladékot, és síneken érkeznek az építkezésre az előregyártott vasbeton elemek is. Egy másik, nyáron induló építkezésen pedig szelektíven gyűjtik majd az építési hulladékot.
(Compress)