Megszavazták a sztrájkot a BBC-nél

Nagy többséggel megszavazták a sztrájkot a BBC újságírói és a műszaki személyzet tagjai, akiket a szakszervezetek a brit közszolgálati tv- és rádiótársaságnál bejelentett, rendkívüli arányú leépítési tervek miatt szavaztattak meg a munkajogi akcióról.

A törvény szerint kötelező munkavállalói sztrájkszavazás szerdán nyilvánosságra került eredménye szerint a műsorszolgáltatói, szórakoztató- és moziipari, valamint színházi szakszervezet (Bectu) BBC-alapszervének tagsága 77,9 százalékos, az Országos Újságíró Szövetség (NUJ) tagsága 83,9 százalékos arányban voksolt a munkabeszüntetésre.

A sztrájkok - egy 12 vagy 24 órás akcióval - a két érdekvédelmi szervezet bejelentése szerint már a jövő héten megkezdődhetnek. A szakszervezetek nem csináltak titkot abból, hogy minél nagyobb fennakadást akarnak előidézni - az egyik tisztviselő szerint a cél "a képernyők elsötétülése" -, és olyan, több tízmilliós nézettségű közvetítéseket is célba vettek, mint az angol labdarúgó kupadöntőé május 21-én.

A sztrájkszavazás előzményeként - még decemberben, majd március végén ismét - jelentős, összességében 3780 fős, vagyis mintegy 14 százalékos, megtakarítási célokkal indokolt leépítési tervet jelentett be a BBC vezérigazgatója. Mark Thompson szerint ez elengedhetetlen a kitűzött cél, évi 355 millió font (130 milliárd forint) megtakarítás eléréséhez.

A BBC, amelynek sem tv-, sem rádióműsoraiban soha nincs reklám, kizárólag a háztartásonként 127 fontos - összesen mintegy 3,8 milliárd fontnyi (1350 milliárd forint) - éves előfizetési díjból él.

A cégnél működő szakszervezetek már a márciusi leépítési bejelentések után sztrájkot helyeztek kilátásba arra az esetre, ha a vezetés nem egyezik bele az elbocsátási tervek legalább három hónapos felfüggesztésébe és abba, hogy a leépítés csak önkéntes alapon történjen, kötelező erővel senkit ne bocsássanak el.

A BBC vezetősége szerdán közölte, hogy "csalódással" fogadta a sztrájkszavazás eredményét, a szakszervezetek nyilatkozata szerint azonban a munkabeszüntetés igen nagy arányú megszavazása jelzi a munkatársak "óriási dühét". Az érdekvédelmi szervezetek szerint a leépítési terv rosszul átgondolt, az alapjául szolgáló számítások hibásak, és végrehajtása helyrehozhatatlan minőségi károkat okozna.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.